W skrócie
Hybryda plug-in o emisji CO₂ poniżej 50 g/km ma w 2026 r. limit kosztów 150 000 zł, czyli o połowę wyższy niż auto spalinowe. Opłaca się najbardziej przy aucie za 120–200 tys. zł netto, które realnie ładujesz – wtedy zyskujesz i na podatku, i na paliwie.
- Limit kosztów dla PHEV o emisji poniżej 50 g/km: 150 000 zł (spalinowe: 100 000 zł)
- Przy aucie za 180 tys. zł netto i VAT 100% w kosztach ląduje ok. 83% części kapitałowej rat zamiast ok. 56%
- Orientacyjna rata PHEV za 180 tys. zł netto: ok. 3 900 zł netto (10% wpłaty, 48 mies., wykup 1%)
- Emisję sprawdzasz w świadectwie zgodności (CoC) lub danych homologacyjnych WLTP, nie w folderze reklamowym
- PHEV bez regularnego ładowania pali więcej niż zwykła hybryda – korzyść podatkowa zostaje, paliwowa znika
Spis treści
- Czym jest hybryda plug-in i czym różni się od „zwykłej” hybrydy
- Dla kogo PHEV w leasingu to dobry wybór
- Podatki: limit 150 tys. zł i VAT krok po kroku
- Przykładowe raty i korzyść podatkowa w liczbach
- Przykładowe hybrydy plug-in w leasingu według budżetu
- Nowa czy używana hybryda plug-in
- Ubezpieczenie i GAP w leasingu hybrydy plug-in
- Najczęstsze błędy przy leasingu PHEV
- Jak Avanti Finance porównuje oferty leasingu PHEV
Hybryda plug-in (PHEV) w leasingu daje w 2026 r. limit kosztów 150 000 zł, o 50 000 zł wyższy niż auto spalinowe, pod warunkiem że jej emisja CO₂ z homologacji wynosi poniżej 50 g/km. Najwięcej zyskujesz przy aucie za ok. 120–200 tys. zł netto, które naprawdę ładujesz: wtedy oszczędzasz zarówno na podatku dochodowym, jak i na paliwie.
Ten przewodnik pokazuje, jak policzyć tę różnicę na własnych liczbach, dla kogo PHEV ma sens, a kiedy lepiej wybrać zwykłą hybrydę lub elektryka. Jeśli masz już upatrzony model, możesz od razu poprosić o porównanie ofert leasingu w Avanti Finance – broker zbiera propozycje od wielu leasingodawców, a Ty nie płacisz za pośrednictwo.
Czym jest hybryda plug-in i czym różni się od „zwykłej” hybrydy
PHEV ma silnik spalinowy, silnik elektryczny i baterię na tyle dużą, że da się nią przejechać kilkadziesiąt kilometrów wyłącznie na prądzie. Baterię ładujesz z gniazdka, wallboxa albo publicznej ładowarki. To odróżnia ją od dwóch innych typów, które w ofertach dealerów często noszą podobne nazwy:
| Napęd | Ładowanie z gniazdka | Jazda na prądzie | Typowa emisja CO₂ | Limit kosztów 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Miękka hybryda (MHEV) | Nie | Praktycznie brak | Powyżej 50 g/km | 100 000 zł |
| Klasyczna hybryda (HEV) | Nie | Krótkie odcinki przy niskiej prędkości | Powyżej 50 g/km | 100 000 zł |
| Hybryda plug-in (PHEV) | Tak | Kilkadziesiąt km, w nowszych modelach nawet ok. 100 km | Zwykle poniżej 50 g/km | 150 000 zł* |
| Elektryk (BEV) | Tak | Cały zasięg | 0 g/km | 225 000 zł |
* tylko gdy emisja z homologacji danej wersji jest niższa niż 50 g/km. Szerzej o klasycznych hybrydach piszemy w przewodniku leasing hybryd, a o autach na prąd – w części leasing samochodów elektrycznych.
Dla kogo PHEV w leasingu to dobry wybór
Hybryda plug-in jest kompromisem, więc najlepiej sprawdza się u osób, które wykorzystają obie jej połowy. Typowe profile, które na niej zyskują:
- Przedsiębiorca z ładowaniem w domu lub w firmie, który dziennie robi 30–60 km po mieście, a raz-dwa razy w miesiącu jedzie w dłuższą trasę. Na co dzień jeździ niemal wyłącznie na prądzie, w trasie nie martwi się o ładowarki.
- Firma kupująca auto za 120–200 tys. zł netto, w której różnica między limitem 100 a 150 tys. zł przekłada się na kilka tysięcy złotych podatku rocznie.
- Kierownik lub handlowiec w regionie, którego trasy są nieprzewidywalne, a który nie chce jeszcze przesiadać się do elektryka.
- Osoba wjeżdżająca do centrów miast, gdzie powstają strefy czystego transportu (np. Warszawa, Kraków). Zasady tych stref różnią się między miastami i się zmieniają, więc przed zakupem sprawdź aktualne regulacje w swoim mieście.
PHEV ma mniej sensu, gdy nie masz dostępu do ładowania i jeździsz głównie po autostradach. Wtedy wozisz ciężki akumulator, który rzadko pracuje, a spalanie bywa wyższe niż w klasycznej hybrydzie. Korzyść podatkowa zostaje, ale paliwowa znika. Więcej o tym dylemacie w artykule hybryda plug-in w firmie – kiedy ma sens.
Podatki: limit 150 tys. zł i VAT krok po kroku
Jak działa limit dla PHEV
Od 1 stycznia 2026 r. limit kosztów dla samochodów osobowych zależy od emisji CO₂. Hybrydy plug-in emitujące mniej niż 50 g/km mają limit 150 000 zł. Ten limit obejmuje:
- część kapitałową rat leasingu operacyjnego,
- opłatę wstępną (również rozliczaną proporcjonalnie),
- składkę za ubezpieczenie AC.
Odsetki zawarte w racie leasingu operacyjnego są kosztem w całości, bez względu na limit. Jeżeli auto kosztuje mniej niż 150 000 zł (z uwzględnieniem ewentualnego nieodliczonego VAT), limit Cię w ogóle nie ogranicza.
Proporcja – wzór i przykład
Uproszczony wzór: limit ÷ wartość auta. Przy odliczeniu 100% VAT liczysz od wartości netto, przy 50% VAT – od wartości netto powiększonej o połowę VAT, której nie odliczasz.
| Auto za 180 000 zł netto | Wartość do proporcji | PHEV (limit 150 tys.) | Spalinowe (limit 100 tys.) |
|---|---|---|---|
| VAT 100% (auto tylko do firmy) | 180 000 zł | ok. 83,3% | ok. 55,6% |
| VAT 50% (użytek mieszany) | ok. 200 700 zł | ok. 74,7% | ok. 49,8% |
Pełne zasady, w tym wyjątki dla umów zawartych przed 2026 r., opisujemy w artykule limity kosztów samochodu w 2026 roku. Pamiętaj, że Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację z grudnia 2025 r. wskazało, że nowe limity obejmują także leasingi operacyjne zawarte wcześniej – sytuację konkretnej umowy zawsze potwierdź z księgowym.
VAT: 50% czy 100%
Przy użytku mieszanym (auto także do celów prywatnych) odliczasz 50% VAT od rat, paliwa, energii i serwisu, a wydatki eksploatacyjne wrzucasz w koszty w 75%. Pełne 100% VAT wymaga wyłącznie firmowego użytkowania, zgłoszenia VAT-26 w ciągu 7 dni od pierwszego wydatku, regulaminu i kilometrówki. Szczegóły w poradniku VAT od leasingu samochodu.
Przykładowe raty i korzyść podatkowa w liczbach
Poniżej orientacyjne raty netto dla hybrydy plug-in o wartości 180 000 zł netto, przy oprocentowaniu ok. 8% rocznie i równych ratach. Realne oferty różnią się w zależności od leasingodawcy, historii firmy i promocji producenta.
| Wpłata własna | Okres | Wykup 1% | Wykup 20% |
|---|---|---|---|
| 0% | 48 mies. | ok. 4 360 zł | ok. 3 760 zł |
| 10% (18 000 zł) | 36 mies. | ok. 5 030 zł | ok. 4 190 zł |
| 10% (18 000 zł) | 48 mies. | ok. 3 920 zł | ok. 3 320 zł |
| 10% (18 000 zł) | 60 mies. | ok. 3 260 zł | ok. 2 800 zł |
| 20% (36 000 zł) | 48 mies. | ok. 3 480 zł | ok. 2 880 zł |
Ile realnie zyskujesz na wyższym limicie
Weźmy wariant 10% wpłaty, 48 miesięcy, wykup 1%, VAT 100%. W pierwszym roku zapłacisz ok. 47 100 zł rat netto, z czego ok. 11 700 zł to odsetki, a ok. 35 400 zł część kapitałowa.
- PHEV (83,3%): koszt podatkowy = 11 700 + 83,3% × 35 400 ≈ 41 200 zł.
- Auto spalinowe w tej samej cenie (55,6%): 11 700 + 55,6% × 35 400 ≈ 31 400 zł.
Różnica wynosi ok. 9 800 zł kosztów rocznie. Przy podatku liniowym 19% to ok. 1 860 zł mniej podatku w samym pierwszym roku, a do tego dochodzi proporcja opłaty wstępnej (83,3% z 18 000 zł zamiast 55,6%, czyli ok. 5 000 zł więcej w kosztach). Na ryczałcie raty nie są kosztem, więc ten argument odpada – zostaje odliczenie VAT, o czym piszemy w artykule leasing samochodu na ryczałcie.
Własny wariant przeliczysz w kalkulatorze poniżej:
Kalkulator raty leasingu samochodu
Szacunkowa rata netto
0 zł
brutto 0 zł · VAT do odliczenia 0 zł/mies.
- Wpłata netto
- 0 zł
- Wykup netto
- 0 zł
- Suma opłat netto
- 0 zł
- Koszt całkowity
- 0%
100% części kapitałowej raty w kosztach
Założenia: oprocentowanie 7,9% rocznie, raty równe, bez ubezpieczenia. Wynik orientacyjny – wiążącą ofertę przygotuje leasingodawca.
Przykładowe hybrydy plug-in w leasingu według budżetu
Gama PHEV szybko się zmienia: modele dostają większe baterie, część producentów wycofuje wersje, a marki chińskie wchodzą z agresywnymi cenami. Traktuj poniższy podział jako punkt wyjścia, a aktualne ceny i dostępność weryfikuj u dealera lub u doradcy.
Do ok. 150 tys. zł netto – limit nie ogranicza
Kompaktowe SUV-y i kompakty plug-in, np. MG HS PHEV, BYD Seal U DM-i, Kia Niro PHEV czy Cupra Formentor e-Hybrid w tańszych konfiguracjach. Przy tej cenie, z VAT 100%, cała część kapitałowa jest kosztem. To segment, w którym PHEV najczęściej wygrywa z klasyczną hybrydą, bo różnica w cenie zakupu jest najmniejsza.
150–220 tys. zł netto – złoty środek dla limitu
Rodzinne SUV-y i kombi klasy średniej: Toyota RAV4 Plug-in, Kia Sportage PHEV, Hyundai Tucson PHEV, Škoda Superb iV lub Kodiaq iV, Volkswagen Passat eHybrid, Ford Kuga PHEV. Tu różnica między limitem 100 a 150 tys. zł jest najbardziej odczuwalna. Sprawdź bezpłatną ofertę leasingu Toyoty albo inne marki z naszej listy, np. Kia czy Škoda.
Powyżej 220 tys. zł netto – premium plug-in
BMW serii 3 i 5 w wersjach „e”, Mercedes klasy C i E z oznaczeniem „e”, Volvo XC60 i XC90 Recharge, Audi A6/Q5 TFSI e. Tu limit pokrywa mniejszą część wartości, ale przewaga nad wersją spalinową nadal wynosi 50 tys. zł limitu. Więcej o tym segmencie w przewodniku leasing aut premium.
Nowa czy używana hybryda plug-in
Nowa – zalety
- Pełna gwarancja, w tym długa gwarancja na baterię trakcyjną.
- Najnowsze generacje mają wyraźnie większy zasięg elektryczny.
- Częste promocje producentów i leasing z niskim oprocentowaniem.
- Pewność co do emisji z homologacji i limitu 150 tys. zł.
Używana – na co uważać
- Stan baterii (pojemność, liczba cykli) – poproś o raport z serwisu.
- Starsze PHEV mają zasięg elektryczny rzędu 30–50 km.
- Sprawdź, czy gwarancja na akumulator przechodzi na kolejnego właściciela.
- Leasingodawcy ograniczają wiek auta na koniec umowy.
Używana hybryda plug-in bywa okazją, bo PHEV szybciej tracą wartość niż klasyczne hybrydy. Jeśli kupujesz egzemplarz 2–4-letni, przejrzyj przewodnik leasing samochodu używanego oraz ofertę leasingu aut używanych w Avanti Finance.
Ubezpieczenie i GAP w leasingu hybrydy plug-in
AC w leasingu jest obowiązkowe, a jego składka trafia w koszty do tej samej proporcji co raty (dla PHEV z limitem 150 tys. zł). Przy PHEV zwróć uwagę na dwie kwestie:
- Bateria i układ wysokiego napięcia są drogie w naprawie. Nawet średnio poważna kolizja może skończyć się szkodą całkowitą, jeśli uszkodzony zostanie akumulator.
- Utrata wartości PHEV bywa szybsza niż aut spalinowych, bo rynek wtórny wycenia zużycie baterii ostrożnie.
Przy szkodzie całkowitej lub kradzieży ubezpieczyciel AC wypłaca rynkową wartość auta z dnia szkody. W pierwszych latach leasingu ta kwota często jest niższa niż saldo zadłużenia wobec leasingodawcy, a na pewno niższa niż cena z faktury. Lukę tę pokrywa ubezpieczenie GAP w leasingu. Dla zelektryfikowanych aut przydatne są też wyjaśnienia na stronie GAP dla aut elektrycznych i hybryd. Wariant MAX pokrywa różnicę do ceny z faktury (do 300 000 zł) dla aut do 10 lat, wymaga AC i trzeba go kupić do 180 dni od zakupu auta. Z kodem Avanti1 składka jest niższa o 10%.
Pełny poradnik o tym, jak działa ta ochrona w umowie leasingowej, znajdziesz w przewodniku ubezpieczenie GAP w leasingu.
Najczęstsze błędy przy leasingu PHEV
- Zakładanie, że każda hybryda plug-in ma limit 150 tys. zł. Decyduje emisja konkretnej wersji z homologacji. Sprawdź ją przed zamówieniem, nie po odbiorze.
- Mylenie PHEV z hybrydą „self-charging”. Auta reklamowane jako hybrydy ładujące się same to HEV – mają limit 100 tys. zł.
- Brak planu ładowania. Bez ładowania PHEV traci sens eksploatacyjny. Policz, gdzie i za ile będziesz ładować; w firmie pomoże artykuł wallbox i ładowanie auta firmowego.
- Zbyt niski wykup przy krótkiej umowie. Wykup 1% po 24–36 miesiącach podnosi ratę; przy PHEV, które szybko tracą wartość, wysoki wykup może z kolei przewyższyć wartość rynkową auta. Szukaj równowagi.
- Porównywanie wyłącznie rat. Liczy się całkowity koszt: opłata wstępna, suma rat, wykup, koszt ubezpieczenia i opłaty dodatkowe. Pomoże artykuł jak porównać oferty leasingu.
- Pominięcie GAP. Przy aucie za 150–200 tys. zł luka między wypłatą z AC a fakturą po dwóch latach może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Jak Avanti Finance porównuje oferty leasingu PHEV
Avanti Finance działa od 2014 r. jako niezależny broker i współpracuje z wieloma firmami leasingowymi. Wynagrodzenie brokera pokrywa leasingodawca, więc dla Ciebie pośrednictwo kosztuje 0 zł. Przy hybrydzie plug-in doradca:
- sprawdza emisję konkretnej wersji i potwierdza, czy łapie się na limit 150 tys. zł,
- zbiera oferty kilku leasingodawców i zestawia całkowity koszt, a nie tylko ratę,
- dobiera wpłatę, okres i wykup do Twojej formy opodatkowania,
- pomaga porównać ofertę dealera z rynkiem – możesz przesłać ją do bezpłatnej weryfikacji oferty leasingu,
- prowadzi proces online, z umową podpisywaną elektronicznie lub z kurierem, w całej Polsce.
Decyzję kredytową podejmuje leasingodawca – broker nie gwarantuje zgody, ale zwiększa szansę na dobrą ofertę, bo wie, które firmy finansują dany profil klienta. Avanti Finance otrzymało m.in. wyróżnienia Laur Klienta (2020, 2022, 2023, 2024) i Orły Finansów Gold 2025. Kontakt: tel. 12 346 52 15, biuro@avanti-finance.pl lub przez kalkulator leasingowy Avanti Finance.
Najczęstsze pytania
Jaki limit kosztów ma hybryda plug-in w leasingu w 2026 roku?
Hybryda plug-in o emisji CO₂ poniżej 50 g/km ma limit 150 000 zł. Limit dotyczy części kapitałowej rat leasingu operacyjnego, opłaty wstępnej i składki AC. Odsetki w leasingu operacyjnym są kosztem w całości.
Czy każda hybryda plug-in łapie się na limit 150 tys. zł?
Nie. Decyduje emisja CO₂ z homologacji, która musi być niższa niż 50 g/km. Większość nowych PHEV mieści się w tym progu, ale część mocnych i ciężkich wersji może go przekraczać – wtedy obowiązuje limit 100 000 zł. Sprawdź wartość w świadectwie zgodności przed podpisaniem umowy.
Gdzie sprawdzić emisję CO₂ hybrydy plug-in?
Najpewniejszym źródłem jest świadectwo zgodności (CoC) i dane homologacyjne WLTP dla konkretnej wersji. Dealer może je udostępnić przed zamówieniem. W dowodzie rejestracyjnym emisja także bywa wpisana, ale wtedy auto jest już kupione.
Czy miękka hybryda (MHEV) lub zwykła hybryda ma limit 150 tys. zł?
Nie. Klasyczne hybrydy (HEV) i miękkie hybrydy (MHEV) emitują zwykle znacznie powyżej 50 g/km, więc mają limit 100 000 zł, tak jak auta benzynowe i diesle. Wyższy limit dotyczy w praktyce tylko hybryd ładowanych z gniazdka.
Czy hybryda plug-in się opłaca, jeśli nie mam gdzie ładować?
Podatkowo tak, bo limit 150 tys. zł zależy od homologacji, a nie od tego, jak jeździsz. Eksploatacyjnie zwykle nie – rozładowany PHEV wozi ciężką baterię i spala więcej niż klasyczna hybryda. Jeśli nie ładujesz, rozważ HEV albo policz, czy korzyść podatkowa pokryje wyższe spalanie.
Czy prąd do ładowania hybrydy plug-in jest kosztem firmy?
Energia zużywana przez auto firmowe jest wydatkiem eksploatacyjnym, rozliczanym według zasad dla danego auta (np. 75% przy użytku mieszanym). Problemem bywa udokumentowanie prądu z domowego gniazdka – łatwiej przy ładowarkach publicznych z fakturą lub osobnym liczniku. Szczegóły ustal z księgowym.
Jaka jest rata leasingu hybrydy plug-in za 180 tys. zł?
Orientacyjnie ok. 3 900 zł netto miesięcznie przy 10% wpłaty, 48 miesiącach i wykupie 1%, przy oprocentowaniu ok. 8% rocznie. Przy wykupie 20% rata spada do ok. 3 300 zł netto. Ostateczna rata zależy od oferty leasingodawcy i Twojej historii firmy.
Czy można wziąć używaną hybrydę plug-in w leasing?
Tak, leasingodawcy finansują używane PHEV, zwykle do określonego wieku auta na koniec umowy. Warto sprawdzić stan baterii trakcyjnej i gwarancję producenta na akumulator. Limit 150 tys. zł obowiązuje także dla aut używanych, jeśli emisja z homologacji jest poniżej 50 g/km.
Czy na hybrydę plug-in jest dopłata z programu Mój Elektryk lub podobnego?
Programy dopłat w Polsce dotyczyły dotąd przede wszystkim aut w pełni elektrycznych, a hybrydy plug-in z reguły nie były nimi objęte. Zasady programów się zmieniają, więc przed decyzją sprawdź aktualne warunki u operatora programu.
Co jest korzystniejsze w leasingu: hybryda plug-in czy elektryk?
Elektryk ma wyższy limit (225 tys. zł) i niższe koszty energii, ale wymaga dostępu do ładowania i akceptacji zasięgu. PHEV ma limit 150 tys. zł i nie ogranicza w trasie. Jeśli jeździsz głównie lokalnie i ładujesz w firmie lub w domu, elektryk zwykle wygrywa; przy częstych długich trasach bez planowania postojów – PHEV.
Czy przy VAT 50% limit 150 tys. zł liczy się od wartości netto?
Przy odliczeniu 50% VAT wartość auta do proporcji powiększa się o nieodliczoną połowę VAT. Dla auta za 180 tys. zł netto to ok. 200,7 tys. zł, więc proporcja wynosi ok. 75% zamiast 83%. Dokładne wyliczenie powinien potwierdzić księgowy.