W skrócie
SUV w leasingu operacyjnym rozlicza się jak każde auto osobowe, ale ze względu na wyższe ceny częściej przekracza limit 100 tys. zł dla aut spalinowych. Dlatego w 2026 r. kluczowy jest wybór napędu: hybryda plug-in daje limit 150 tys. zł, a SUV elektryczny 225 tys. zł. Rata SUV-a za 140 tys. zł netto na 48 miesięcy przy 10% wpłaty i 20% wykupu wynosi orientacyjnie ok. 2,6 tys. zł netto.
- SUV to podatkowo auto osobowe – obowiązuje limit 100, 150 lub 225 tys. zł zależnie od emisji CO₂
- Spalinowy SUV za 180 tys. zł netto (VAT 100%) daje w kosztach ok. 56% części kapitałowej rat
- SUV hybryda plug-in (poniżej 50 g/km) ma limit 150 tys. zł, elektryczny 225 tys. zł
- Rata SUV-a za 140 tys. zł netto: ok. 2,6 tys. zł netto (48 mies., 10% wpłaty, 20% wykupu) – orientacyjnie
- Wyższa wartość auta to większa luka przy szkodzie całkowitej – GAP ma tu szczególne znaczenie
Spis treści
- Dlaczego firmy wybierają SUV-y – i kiedy to ma sens
- Napęd SUV-a a limit kosztów w 2026 roku
- Raty leasingu SUV-a – przykładowe wyliczenia
- Przykładowe SUV-y w różnych budżetach
- Nowy czy używany SUV
- Dokumenty do leasingu SUV-a
- Ubezpieczenie SUV-a i ochrona GAP
- Typowe błędy przy leasingu SUV-a
- Jak Avanti Finance dobiera finansowanie SUV-a
Leasing SUV-a w 2026 roku rozlicza się dokładnie tak jak leasing każdego samochodu osobowego – z limitem kosztów 100 tys. zł dla aut spalinowych, 150 tys. zł dla hybryd plug-in o emisji poniżej 50 g/km i 225 tys. zł dla elektryków. Ponieważ SUV-y są zwykle droższe od kompaktów i kombi, to właśnie przy nich wybór napędu najmocniej wpływa na realny koszt po podatkach. Orientacyjna rata SUV-a za 140 tys. zł netto na 48 miesięcy to ok. 2,6 tys. zł netto.
Dlaczego firmy wybierają SUV-y – i kiedy to ma sens
SUV-y i crossovery to dziś największy segment rejestracji nowych aut w Polsce, także w firmach. Przedsiębiorcy wybierają je z kilku powodów: wysoka pozycja za kierownicą, większy prześwit na dojazdach do klientów czy na budowę, wygodne wsiadanie, często dostępny napęd 4x4, a przy tym dobra wartość przy odsprzedaży po zakończeniu leasingu.
SUV ma sens w leasingu, gdy:
- dojeżdżasz do klientów poza miastem, na budowy, do gospodarstw – prześwit i napęd na cztery koła realnie pomagają,
- auto służy też rodzinie, a Ty rozliczasz VAT 50% przy użytku mieszanym,
- zależy Ci na wyższej wartości rezydualnej i łatwej odsprzedaży po wykupie,
- holujesz przyczepę – wiele SUV-ów ma wyższą dopuszczalną masę przyczepy niż kompakty.
Jeżeli głównie jeździsz w trasie po autostradach, warto uczciwie porównać SUV-a z kombi – pomoże w tym poradnik SUV czy kombi do firmy. A jeśli wiesz już, czego szukasz, poproś o bezpłatne zestawienie ofert leasingu SUV-a w Avanti Finance.
Napęd SUV-a a limit kosztów w 2026 roku
To najważniejsza decyzja przy SUV-ie. W tej samej cenie trzy różne napędy dają bardzo różne korzyści podatkowe, bo limit obejmuje część kapitałową rat leasingu operacyjnego, opłatę wstępną i AC. Odsetki pozostają kosztem w całości.
| SUV za 180 000 zł netto, VAT 100% | Limit | Część kapitałowa w kosztach |
|---|---|---|
| benzyna / diesel / hybryda HEV (≥ 50 g/km) | 100 000 zł | ok. 55,6% |
| hybryda plug-in (< 50 g/km) | 150 000 zł | ok. 83,3% |
| elektryczny | 225 000 zł | 100% |
Przy użytku mieszanym (VAT 50%) do wartości auta doliczasz nieodliczoną połowę VAT. SUV spalinowy za 180 tys. zł netto ma wtedy „wartość limitową” ok. 200,7 tys. zł, a proporcja spada do ok. 49,8%. Dokładny mechanizm opisuje poradnik limity kosztów samochodu w 2026 r.
Hybryda plug-in w SUV-ie – kiedy się broni
SUV PHEV jest naturalnym wyborem przy cenie 120–180 tys. zł netto, bo limit 150 tys. zł obejmuje wtedy całą lub większość wartości. Warunek praktyczny: musisz ładować auto regularnie. Pusta bateria i ciężkie nadwozie oznaczają spalanie często wyższe niż w klasycznej hybrydzie. Więcej w tekście hybryda plug-in w firmie i na stronie leasing hybryd plug-in.
SUV elektryczny
Elektryczne SUV-y to dziś najszersza grupa aut na prąd. Limit 225 tys. zł obejmuje praktycznie całą ofertę średniej półki. Zanim się zdecydujesz, oceń, gdzie będziesz ładować – zobacz leasing samochodów elektrycznych.
Raty leasingu SUV-a – przykładowe wyliczenia
Wyliczenia orientacyjne, oprocentowanie ok. 8% rocznie, raty równe, kwoty netto (do raty doliczany jest VAT 23%). W praktyce oferty różnią się w zależności od firmy leasingowej i promocji producenta.
| Wariant | SUV 140 000 zł | SUV 180 000 zł | SUV 220 000 zł |
|---|---|---|---|
| 0% wpłaty, 36 mies., wykup 1% | ok. 4 350 zł | ok. 5 600 zł | ok. 6 840 zł |
| 10% wpłaty, 36 mies., wykup 20% | ok. 3 260 zł | ok. 4 190 zł | ok. 5 120 zł |
| 10% wpłaty, 48 mies., wykup 1% | ok. 3 050 zł | ok. 3 920 zł | ok. 4 800 zł |
| 10% wpłaty, 48 mies., wykup 20% | ok. 2 580 zł | ok. 3 320 zł | ok. 4 050 zł |
| 20% wpłaty, 60 mies., wykup 1% | ok. 2 250 zł | ok. 2 900 zł | ok. 3 540 zł |
| 20% wpłaty, 60 mies., wykup 20% | ok. 1 890 zł | ok. 2 430 zł | ok. 2 970 zł |
W SUV-ach dobrze sprawdzają się umowy z wyższym wykupem (20–30%), bo te auta wolniej tracą wartość niż sedany. Na końcu umowy możesz wykup sfinansować, auto odsprzedać albo zamienić na nowe. Pamiętaj tylko, że sprzedaż auta przeniesionego do majątku prywatnego przed upływem 6 lat od wykupu jest przychodem firmy – szczegóły w poradniku sprzedaż auta po wykupie z leasingu.
Kalkulator raty leasingu samochodu
Szacunkowa rata netto
0 zł
brutto 0 zł · VAT do odliczenia 0 zł/mies.
- Wpłata netto
- 0 zł
- Wykup netto
- 0 zł
- Suma opłat netto
- 0 zł
- Koszt całkowity
- 0%
100% części kapitałowej raty w kosztach
Założenia: oprocentowanie 7,9% rocznie, raty równe, bez ubezpieczenia. Wynik orientacyjny – wiążącą ofertę przygotuje leasingodawca.
Przykładowe SUV-y w różnych budżetach
Ceny zależą od wersji, napędu i promocji, dlatego poniższy podział traktuj jako punkt wyjścia do rozmowy z doradcą.
| Budżet (netto) | Przykładowe modele | Co warto rozważyć |
|---|---|---|
| do ok. 100 tys. zł | Dacia Duster, MG ZS, Toyota Yaris Cross, Skoda Kamiq, Kia Stonic, Hyundai Bayon | benzyna lub HEV – limit 100 tys. zł nie przeszkadza |
| 100–150 tys. zł | Toyota C-HR i RAV4, Skoda Karoq, Kia Sportage, Hyundai Tucson, Volkswagen Tiguan w bazowych wersjach | porównaj HEV z PHEV – różnica w limicie bywa znacząca |
| 150–220 tys. zł | Skoda Kodiaq, Volvo XC40, Mazda CX-60, Kia EV5, Tesla Model Y | PHEV lub EV zamiast diesla – lepsza proporcja kosztów |
| powyżej 220 tys. zł | BMW X3 i X5, Mercedes-Benz GLC, Audi Q5 i Q8 e-tron, Volvo XC60 i XC90 | przy spalinowym napędzie w kosztach tylko ok. 45% części kapitałowej – liczyć EV/PHEV |
Konkretne modele i finansowanie producentów opisujemy na stronach marek, np. leasing Toyoty, leasing Kii czy leasing Volvo. SUV-y z wyższej półki omawia osobno strona leasing aut premium.
Nowy czy używany SUV
Nowy SUV to gwarancja, często atrakcyjne oprocentowanie w programach marek i pewna historia. Używany, 2–4-letni egzemplarz poleasingowy, potrafi być tańszy o 30–40%, co w 2026 r. ma dodatkowe znaczenie: łatwiej zmieścić się w limicie 100 tys. zł bez zmiany napędu.
Za używanym SUV-em
- niższa cena i rata, często w całości w limicie,
- największy spadek wartości „zaliczył” poprzedni właściciel,
- bogate wyposażenie w cenie nowego auta z niższego segmentu.
Na co uważać
- sprawdź historię serwisową i przebieg – SUV-y z napędem 4x4 i automatem mają kosztowne podzespoły,
- leasingodawca ograniczy wiek auta i może wymagać wyższej wpłaty,
- używane PHEV i EV – zweryfikuj stan baterii.
Ofertę na konkretny egzemplarz z ogłoszenia przygotujesz przez leasing używanych aut w Avanti Finance. Więcej praktycznych wskazówek w przewodniku leasing samochodu używanego.
Dokumenty do leasingu SUV-a
Lista dokumentów zależy od kwoty i stażu firmy, a nie od typu nadwozia. Przy SUV-ach częściej przekraczamy jednak progi procedur uproszczonych, dlatego warto przygotować się wcześniej:
- dowód osobisty i dane rejestrowe firmy,
- przy firmie z historią ponad 12–24 miesiące i kwocie do progu uproszczonego – zwykle sam wniosek z oświadczeniami,
- przy wyższych kwotach: PIT lub CIT za ostatni rok, KPiR albo sprawozdanie, bieżące wyniki,
- oferta od dealera lub dane auta używanego (VIN, przebieg, cena).
Pełną listę znajdziesz w tekście dokumenty do leasingu samochodu.
Ubezpieczenie SUV-a i ochrona GAP
SUV-y mają zwykle wyższe składki AC niż kompakty – wyższa wartość, droższe części, a w przypadku niektórych modeli także większe ryzyko kradzieży. W leasingu pełny pakiet OC/AC jest obowiązkowy przez cały okres umowy, a składka AC samochodu osobowego jest kosztem tylko w proporcji limitu.
Największe zagrożenie finansowe to szkoda całkowita albo kradzież w pierwszych latach umowy. Przy SUV-ie za 200 tys. zł netto różnica między wypłatą z AC (wartość rynkowa z dnia szkody) a ceną z faktury po dwóch latach może przekraczać 50 tys. zł. To właśnie zakres ubezpieczenia GAP, które wyrównuje odszkodowanie do ceny zakupu. Warto też znać zasady opisane w tekście GAP a kradzież samochodu.
Typowe błędy przy leasingu SUV-a
- Diesel „z przyzwyczajenia” przy cenie 200 tys. zł netto. W 2026 r. w kosztach zostaje połowa części kapitałowej – policz PHEV lub EV.
- PHEV bez możliwości ładowania. Zysk na limicie zjada wyższe spalanie i paliwo w VAT 50%.
- Zbyt wysoki wykup bez planu. Rata wygląda dobrze, ale po 4 latach musisz zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych lub refinansować wykup.
- Pakiet ubezpieczeń bez porównania. Przy SUV-ach różnice w składkach między towarzystwami są szczególnie duże.
- Brak GAP przy drogim aucie. Im wyższa cena, tym większa kwotowo luka po szkodzie całkowitej.
- Porównywanie ofert wyłącznie po racie zamiast całkowitego kosztu – szerzej w poradniku jak porównać oferty leasingu.
Jak Avanti Finance dobiera finansowanie SUV-a
W Avanti Finance od 2014 r. porównujemy oferty wielu firm leasingowych dla klientów z całej Polski. Przy SUV-ach zaczynamy od pytania o napęd i sposób rozliczania VAT – bo to one decydują, ile z raty faktycznie obniży Twój podatek. Potem:
- zestawiamy propozycje kilku leasingodawców według całkowitego kosztu, z uwzględnieniem wykupu i ubezpieczenia,
- sprawdzamy promocyjne finansowanie producenta i porównujemy je z ofertami niezależnych firm leasingowych,
- negocjujemy wpłatę, wykup i warunki polisy,
- prowadzimy formalności zdalnie – umowa elektronicznie albo z kurierem.
Za naszą pracę nie płacisz – wynagrodzenie pokrywa firma leasingowa. Decyzję o finansowaniu podejmuje leasingodawca, ale dobrze wiemy, gdzie Twoja firma ma największe szanse. Masz już ofertę z salonu? Wyślij ją przez sprawdź swój leasing albo policz wstępnie ratę w kalkulatorze leasingowym Avanti Finance.
AVANTI FINANCE Maciej Jaruszewski, ul. Konopczyńskiego 14/LU4, 30-383 Kraków, tel. 12 346 52 15, biuro@avanti-finance.pl.
Najczęstsze pytania
Czy SUV w leasingu jest traktowany inaczej niż zwykła osobówka?
Nie, podatkowo SUV to samochód osobowy, więc obowiązują te same zasady: limit kosztów 100, 150 lub 225 tys. zł oraz VAT 50% lub 100%. Różnica jest praktyczna – SUV-y są zwykle droższe, więc częściej przekraczają limit. Wyjątkiem są nieliczne wersje homologowane jako ciężarowe N1, które mają odrębne zasady.
Jaki napęd SUV-a wybrać do firmy w 2026 roku?
Jeśli SUV kosztuje do ok. 100 tys. zł netto, napęd spalinowy lub klasyczna hybryda nie tracą na limicie. Powyżej tej kwoty warto policzyć hybrydę plug-in z limitem 150 tys. zł lub elektryka z limitem 225 tys. zł. Przy PHEV sens ma tylko regularne ładowanie, inaczej spalanie bywa wyższe niż w zwykłej hybrydzie.
Ile wynosi rata leasingu SUV-a za 200 tys. zł?
Orientacyjnie przy oprocentowaniu ok. 8% rocznie, 10% wpłaty, 48 miesiącach i 20% wykupie rata wynosi ok. 3,7 tys. zł netto. Przy 20% wpłaty i 60 miesiącach z 20% wykupem spada do ok. 2,7 tys. zł netto. Konkretna oferta zależy od leasingodawcy, marki i oceny firmy.
Czy SUV z kratką może mieć pełne odliczenie VAT?
Tylko jeśli po przeróbce spełnia warunki auta ciężarowego z art. 86a ust. 9 ustawy o VAT, przejdzie dodatkowe badanie w stacji kontroli pojazdów i ma odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym. Wtedy odliczasz 100% VAT bez kilometrówki i nie obowiązuje limit 100 tys. zł. Przed zakupem takiej wersji skonsultuj warunki z księgowym i leasingodawcą.
Czy opłaca się leasing hybrydowego SUV-a typu HEV?
Klasyczna hybryda emituje zwykle ponad 50 g CO₂/km, więc podlega limitowi 100 tys. zł jak auto spalinowe. Opłaca się przede wszystkim dzięki niższemu spalaniu w mieście i dobrej wartości rezydualnej. Przy droższych wersjach limit może jednak ograniczać koszty podatkowe.
Czy można leasingować używanego SUV-a?
Tak, leasingodawcy finansują używane SUV-y, najczęściej do ok. 10 lat wieku auta na koniec umowy. Popularne są 2–4-letnie egzemplarze poleasingowe, które kosztują wyraźnie mniej niż nowe i łatwiej mieszczą się w limicie. Przy zakupie od osoby prywatnej nie odliczysz VAT od ceny.
Czy SUV elektryczny w leasingu jest bardziej opłacalny od spalinowego?
Przy cenie powyżej 100 tys. zł netto często tak, bo limit 225 tys. zł pozwala ująć w kosztach całą lub prawie całą część kapitałową rat. Dochodzą niższe koszty energii przy ładowaniu w domu lub firmie. Trzeba jednak uwzględnić wyższą cenę zakupu, droższe AC i Twoje realne trasy.
Jak długo trwa uzyskanie decyzji leasingowej na SUV-a?
W procedurach uproszczonych decyzja zapada zwykle w ciągu jednego dnia roboczego, często w kilka godzin. Przy wyższych kwotach lub młodej firmie leasingodawca może poprosić o dokumenty finansowe, co wydłuża proces o kilka dni. Umowę możesz podpisać elektronicznie lub z kurierem.
Czy GAP jest potrzebny przy leasingu SUV-a?
Przy droższych SUV-ach luka między wartością rynkową a saldem leasingu lub ceną z faktury jest w kwotach bardzo wysoka. SUV-y są też częstym celem kradzieży, a GAP pokrywa różnicę po szkodzie całkowitej i kradzieży. Z kodem Avanti1 kupisz go w gapochrona.pl o 10% taniej.
SUV czy kombi – co lepsze do firmy w leasingu?
Podatkowo oba typy rozlicza się identycznie. Kombi przy tej samej przestrzeni bagażowej jest zwykle tańsze, oszczędniejsze w trasie i łatwiej mieści się w limicie 100 tys. zł. SUV wygrywa wyższą pozycją za kierownicą, prześwitem, często napędem 4x4 i wyższą wartością przy odsprzedaży.