Rodzaje pojazdów

Leasing kombi w 2026 – praktyczne auto do firmy: raty, limity, modele

Eksperci Avanti Finance Aktualizacja: 8 min czytania

W skrócie

Kombi w leasingu to najlepszy stosunek przestrzeni do ceny: większość popularnych modeli kosztuje 110–160 tys. zł netto, więc limit 100 tys. zł obejmuje dużą część wartości, a wersja plug-in często mieści się w limicie 150 tys. zł w całości. Kombi dobrze trzyma wartość na rynku wtórnym, co pozwala na wyższy wykup i niższą ratę.

  • Orientacyjna rata kombi za 140 tys. zł netto: ok. 3 050 zł netto (10% wpłaty, 48 mies., wykup 1%)
  • Kombi spalinowe za 140 tys. zł netto z VAT 100%: ok. 71% części kapitałowej w kosztach; kombi plug-in w tej cenie – 100%
  • Popularne kombi mają mocny rynek wtórny, co ułatwia wykup 20–30% i obniża ratę
  • Kombi przerobione na N1 (jeden rząd siedzeń, przegroda) daje pełny VAT bez kilometrówki i brak limitu
  • Bagażnik 500–700 l to często realna alternatywa dla SUV-a przy niższej cenie i spalaniu
Spis treści
  1. Dla kogo kombi w leasingu
  2. Kombi czy SUV – porównanie dla firmy
  3. Podatki: limit, VAT i wersje N1
  4. Przykładowe raty leasingu kombi
  5. Przykładowe kombi w leasingu według budżetu
  6. Nowe czy używane kombi
  7. Ubezpieczenie i GAP w leasingu kombi
  8. Typowe błędy przy leasingu kombi
  9. Jak Avanti Finance porównuje oferty na kombi

Kombi to jedno z najbardziej opłacalnych aut firmowych w leasingu: popularne modele kosztują ok. 110–160 tys. zł netto, więc limit kosztów 100 tys. zł obejmuje dużą część ich wartości, a wersje plug-in często mieszczą się w limicie 150 tys. zł w całości. Do tego kombi dobrze trzyma wartość, co pozwala wybrać wyższy wykup i obniżyć ratę.

W tym przewodniku przeliczamy raty, pokazujemy, jak limit i VAT działają przy kombi, porównujemy je z SUV-em i podpowiadamy, kiedy rozważyć wersję z homologacją ciężarową. Jeśli wiesz już, czego szukasz, bezpłatna oferta leasingu kombi w Avanti Finance obejmie propozycje kilku leasingodawców.

Dla kogo kombi w leasingu

Kombi wybierają firmy, które potrzebują przestrzeni, ale nie chcą płacić za SUV-a. Najczęstsze profile:

  • Handlowcy i przedstawiciele – duży bagażnik na próbki i materiały, niskie spalanie w trasie, wygodne fotele na długie dystanse. Zobacz artykuł samochód dla handlowca.
  • Serwisanci, instalatorzy, fotografowie – sprzęt w bagażniku, a jednocześnie auto, którym można pojechać na spotkanie z klientem.
  • Przedsiębiorcy z rodziną – jedno auto na tydzień pracy i weekend, zwykle z odliczeniem 50% VAT.
  • Floty – kombi klasy kompaktowej i średniej to klasyka flot, bo łączą niski koszt całkowity z łatwą odsprzedażą. Więcej w przewodniku leasing floty samochodowej.

Kombi czy SUV – porównanie dla firmy

To najczęstszy dylemat klientów. Rozbieramy go szczegółowo w artykule SUV czy kombi do firmy, a tu najważniejsze różnice w ujęciu leasingowym:

KryteriumKombiSUV podobnej wielkości
Cena zakupuZwykle niższaZwykle wyższa o kilka–kilkanaście tys. zł
Część wartości w limicie 100 tys. złWyższa (tańsze auto)Niższa
Spalanie w trasieNiższe (lepsza aerodynamika)Wyższe
BagażnikCzęsto większy i dłuższyWyższy, ale krótszy
Prześwit, napęd 4x4RzadziejCzęściej
Wartość na rynku wtórnymStabilna, szeroki popytWysoka, modne nadwozie

Jeśli nie potrzebujesz prześwitu i wyższej pozycji za kierownicą, kombi zwykle wygrywa całkowitym kosztem. Przewodnik po SUV-ach znajdziesz w części leasing SUV.

Ruch samochodów na europejskiej drodze ekspresowej
Ruch samochodów na europejskiej drodze ekspresowej Fot. Artur Zudin / Unsplash

Podatki: limit, VAT i wersje N1

Limit kosztów przy typowym kombi

Limit obejmuje część kapitałową rat leasingu operacyjnego, opłatę wstępną i składkę AC. Odsetki są kosztem w całości. Dla kombi o wartości 140 000 zł netto proporcja wygląda tak:

Kombi za 140 000 zł nettoVAT 100%VAT 50% (wartość ok. 156 100 zł)
Benzyna, diesel, hybryda (limit 100 tys.)ok. 71,4%ok. 64,1%
Plug-in < 50 g/km (limit 150 tys.)100%ok. 96,1%
Elektryczne (limit 225 tys.)100%100%
Homologacja N1 (bez limitu)100%nie dotyczy – pełny VAT

W wariancie 10% wpłaty, 48 miesięcy i wykup 1% zapłacisz w pierwszym roku ok. 36 600 zł rat netto: ok. 9 100 zł odsetek i ok. 27 500 zł części kapitałowej. Przy kombi spalinowym i VAT 100% w kosztach znajdzie się ok. 28 700 zł, przy plug-inie – całe 36 600 zł. Szczegóły w artykule limity kosztów samochodu w 2026.

VAT 50% czy 100%

Kombi używane także prywatnie oznacza odliczenie 50% VAT od rat, paliwa i serwisu oraz 75% wydatków eksploatacyjnych w kosztach. Pełne odliczenie przy aucie osobowym wymaga VAT-26 w ciągu 7 dni od pierwszego wydatku, regulaminu i kilometrówki. Procedurę opisujemy w tekście VAT-26 i ewidencja przebiegu.

Kombi z homologacją ciężarową (N1)

Na rynku dostępne są kombi przerobione na auta ciężarowe: z jednym rzędem siedzeń i przegrodą oddzielającą kabinę od przestrzeni ładunkowej. Jeśli spełniają warunki art. 86a ust. 9 ustawy o VAT, przejdą badanie dodatkowe w stacji kontroli pojazdów i mają odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym, dają pełne odliczenie VAT bez kilometrówki i nie podlegają limitowi 100 tys. zł. To dobre rozwiązanie dla serwisantów i handlowców, którzy jeżdżą sami. Minusem jest brak tylnej kanapy i niższa atrakcyjność przy odsprzedaży.

Uwaga: wersja N1 musi spełniać warunki techniczne przez cały okres użytkowania. Ponowny montaż tylnej kanapy oznacza utratę prawa do pełnego VAT i kłopoty przy kontroli. Zanim zamówisz taką wersję, upewnij się, że naprawdę nie potrzebujesz przewozić pasażerów.

Przykładowe raty leasingu kombi

Orientacyjne raty netto dla kombi o wartości 140 000 zł netto, oprocentowanie ok. 8% rocznie, raty równe. Rzeczywiste oferty zależą od leasingodawcy, promocji producenta i historii firmy.

Wpłata własnaOkresWykup 1%Wykup 20%
0%48 mies.ok. 3 390 złok. 2 920 zł
10% (14 000 zł)36 mies.ok. 3 910 złok. 3 260 zł
10% (14 000 zł)48 mies.ok. 3 050 złok. 2 580 zł
10% (14 000 zł)60 mies.ok. 2 540 złok. 2 170 zł
20% (28 000 zł)48 mies.ok. 2 710 złok. 2 240 zł

Kombi popularnych marek mają szeroki rynek wtórny, dlatego leasingodawcy chętnie akceptują wykup 20–30%. Jeśli chcesz wymieniać auto co 3–4 lata, wyższy wykup i sprzedaż lub refinansowanie na koniec umowy często dają najniższy koszt miesięczny. Mechanizm wyjaśniamy w artykule wartość rezydualna a rata.

Kalkulator raty leasingu samochodu

Okres leasingu
Napęd i rodzaj
Użytkowanie auta

Szacunkowa rata netto

0 zł

brutto 0 zł · VAT do odliczenia 0 zł/mies.

Wpłata netto
0 zł
Wykup netto
0 zł
Suma opłat netto
0 zł
Koszt całkowity
0%

100% części kapitałowej raty w kosztach

Poproś o wiążącą ofertę

Założenia: oprocentowanie 7,9% rocznie, raty równe, bez ubezpieczenia. Wynik orientacyjny – wiążącą ofertę przygotuje leasingodawca.

Przykładowe kombi w leasingu według budżetu

Ceny zależą od silnika i wyposażenia. Poniższe przedziały pokazują, w jakich kwotach najczęściej mieszczą się zamawiane egzemplarze – aktualne cenniki sprawdzisz u dealera albo u doradcy.

Do ok. 110 tys. zł netto – kombi kompaktowe

Škoda Octavia Combi w podstawowych wersjach, Toyota Corolla Touring Sports, Kia Ceed SW, Hyundai i30 kombi, Opel Astra Sports Tourer, Peugeot 308 SW, Dacia Jogger jako budżetowa alternatywa. W tym budżecie auto zbliża się do limitu 100 tys. zł albo mieści się w nim w całości. Zajrzyj też do artykułu auta do 100 tys. zł w leasingu.

Ok. 110–170 tys. zł netto – klasa średnia

Škoda Superb Combi, Volkswagen Passat Variant, Toyota Corolla Touring Sports w topowych wersjach, Peugeot 508 SW, Mazda 6 Kombi (dostępność sprawdź u dealera), Octavia RS. To najpopularniejszy przedział flotowy. Ofertę sprawdzisz np. w leasingu Škody w Avanti Finance, a przewodniki po markach: Škoda, Volkswagen, Toyota.

Powyżej 170 tys. zł netto – kombi premium

BMW serii 3 i 5 Touring, Audi A4/A6 Avant, Mercedes klasy C i E kombi, Volvo V60 i V90. Tu warto rozważyć wersje plug-in, bo limit 150 tys. zł mocno poprawia rachunek. Więcej w przewodniku leasing aut premium.

Nowe czy używane kombi

Nowe – zalety

  • Promocje flotowe i leasingowe producentów.
  • Gwarancja, przewidywalne koszty serwisu.
  • Możliwość zamówienia wersji N1 lub plug-in.
  • Łatwy dostęp do GAP fakturowego.

Używane – na co uważać

  • Wiele egzemplarzy pochodzi z flot – sprawdź przebieg i historię serwisu.
  • Diesle z dużym przebiegiem mogą wymagać kosztownych napraw osprzętu.
  • Upewnij się, że auto nie było przerabiane na N1 i z powrotem.
  • Leasingodawcy ograniczają wiek auta na koniec umowy.

Kilkuletnie kombi z polskiego salonu to jedna z najrozsądniejszych opcji w leasingu aut używanych: niższa cena oznacza wyższą proporcję w limicie, a rynek wtórny dla takich aut jest głęboki. Zobacz przewodnik leasing samochodu używanego i ofertę leasingu aut używanych w Avanti Finance.

Ubezpieczenie i GAP w leasingu kombi

AC jest w leasingu obowiązkowe, a składka trafia w koszty w proporcji do limitu (dla kombi N1 – w całości). Kombi należą do aut o wysokich przebiegach, więc statystycznie częściej uczestniczą w kolizjach w trasie. Do tego popularne modele flotowe bywają celem złodziei.

Przy szkodzie całkowitej lub kradzieży ubezpieczyciel wypłaci wartość rynkową auta z dnia szkody. Po dwóch latach i 80–100 tys. km przebiegu ta kwota może być wyraźnie niższa od salda leasingu i ceny z faktury. Różnicę pokrywa GAP w leasingu – przy kombi kupowanym przez firmę przyda się także strona GAP dla firm. Wariant MAX pokrywa lukę do ceny z faktury (do 300 000 zł), dla aut do 10 lat, wymaga AC i trzeba go kupić do 180 dni od zakupu. Kod Avanti1 daje 10% zniżki na składkę.

Jak przebiega likwidacja szkody całkowitej w aucie leasingowym, opisujemy w artykule szkoda całkowita w leasingu.

Pęk kluczy leżący na drewnianym stole
Pęk kluczy leżący na drewnianym stole Fot. Filip Szalbot / Unsplash

Typowe błędy przy leasingu kombi

  1. Wybór SUV-a „bo wszyscy tak robią”. Przy tej samej przestrzeni droższe auto oznacza niższą proporcję w limicie i wyższą ratę.
  2. Zamawianie wersji N1, gdy potrzebujesz kanapy. Pełny VAT jest kuszący, ale auto z jednym rzędem siedzeń nie zastąpi rodzinnego kombi.
  3. Niedoszacowanie przebiegu. Przy wysokich przebiegach wartość rynkowa auta spada szybciej – wykup 30% może okazać się za wysoki.
  4. Diesel bez sprawdzenia zasad wjazdu do miast. Strefy czystego transportu działają już m.in. w Warszawie i Krakowie – sprawdź aktualne reguły.
  5. Porównanie tylko raty miesięcznej. Licz całkowity koszt: wpłatę, sumę rat, wykup i ubezpieczenie. Pomoże artykuł jak porównać oferty leasingu.

Jak Avanti Finance porównuje oferty na kombi

Avanti Finance to niezależny broker leasingowy z Krakowa, działający od 2014 r. Współpracuje z wieloma firmami leasingowymi, a jego wynagrodzenie pokrywa leasingodawca – dla Ciebie pośrednictwo kosztuje 0 zł. Przy leasingu kombi doradca:

  • porównuje oferty kilku leasingodawców na ten sam egzemplarz,
  • przelicza wariant spalinowy, plug-in i N1 pod kątem limitu i VAT,
  • dobiera wpłatę, okres i wykup do Twoich przebiegów i planów wymiany auta,
  • sprawdza ofertę dealera, którą już masz – prześlij ją przez sprawdzenie swojego leasingu,
  • prowadzi proces online w całej Polsce, z podpisem elektronicznym lub przez kuriera.

Decyzję o finansowaniu podejmuje leasingodawca – broker nie gwarantuje zgody. Avanti Finance zostało wyróżnione m.in. Laurem Klienta (2020, 2022, 2023, 2024) i Orłami Finansów Gold 2025. Kontakt: tel. 12 346 52 15, biuro@avanti-finance.pl. Możesz też zacząć od leasingu online.

Wskazówka: przy kombi klasy średniej poproś o dwie kalkulacje – wersję spalinową i plug-in. Przy cenie 140–150 tys. zł netto plug-in ma całą część kapitałową w kosztach, co przez 4 lata potrafi zrekompensować wyższą cenę zakupu.

Najczęstsze pytania

Czy kombi to dobre auto do firmy w leasingu?

Dla wielu firm tak. Kombi łączy dużą przestrzeń bagażową z niższą ceną i spalaniem niż porównywalny SUV, a popularne modele dobrze trzymają wartość. W leasingu oznacza to rozsądną ratę i dużą część wartości mieszczącą się w limicie kosztów.

Jaka jest rata leasingu kombi za 140 tys. zł netto?

Orientacyjnie ok. 3 050 zł netto miesięcznie przy 10% wpłaty, 48 miesiącach i wykupie 1%, przy oprocentowaniu ok. 8% rocznie. Przy wykupie 20% rata spada do ok. 2 580 zł netto. Konkretna oferta zależy od leasingodawcy i Twojej firmy.

Kombi czy SUV do firmy – co bardziej się opłaca?

Przy podobnej przestrzeni kombi jest zwykle tańsze w zakupie i eksploatacji, co w leasingu przekłada się na niższą ratę i wyższą proporcję w limicie kosztów. SUV daje wyższą pozycję za kierownicą i często napęd 4x4. Jeśli nie potrzebujesz prześwitu, kombi zwykle wygrywa rachunkiem.

Czy można odliczyć 100% VAT od kombi?

Od zwykłego kombi osobowego pełne 100% VAT wymaga wyłącznie firmowego użytku, zgłoszenia VAT-26, regulaminu i kilometrówki. Alternatywą jest kombi homologowane jako N1 z jednym rzędem siedzeń i przegrodą, które po badaniu w SKP i wpisie w dowodzie daje pełny VAT bez ewidencji przebiegu.

Czy kombi z kratką (N1) ma limit 100 tys. zł?

Nie. Auta ciężarowe N1 spełniające warunki ustawy o VAT nie podlegają limitom 100/150/225 tys. zł, więc część kapitałowa rat jest kosztem w całości. Ceną jest jeden rząd siedzeń, czyli auto przewiezie tylko kierowcę i pasażera.

Jakie kombi plug-in mieści się w limicie 150 tys. zł?

Kombi plug-in z emisją poniżej 50 g/km i ceną do 150 tys. zł netto (przy VAT 100%) ma całą część kapitałową w kosztach. Do tej grupy w zależności od wersji należą np. Škoda Octavia lub Superb iV i Volkswagen Passat eHybrid w podstawowych konfiguracjach. Ceny zmieniają się, więc sprawdź aktualne cenniki.

Czy warto brać w leasing używane kombi?

Używane kombi z polskiego salonu i znaną historią to jeden z najbezpieczniejszych zakupów na rynku wtórnym. Wiele egzemplarzy pochodzi z flot, więc ma udokumentowany serwis. Zwróć uwagę na przebieg, bo kombi flotowe często pokonuje 40–60 tys. km rocznie.

Jaki wykup wybrać przy leasingu kombi?

Popularne kombi dobrze trzymają wartość, więc wykup 20–30% przy umowie na 36–48 miesięcy zwykle nie przewyższa wartości rynkowej auta. Obniża to ratę, ale na koniec trzeba zapłacić większą kwotę. Jeśli planujesz zatrzymać auto na długo, niski wykup 1% może być wygodniejszy.

Czy kombi w leasingu wymaga ubezpieczenia GAP?

GAP nie jest obowiązkowy, ale chroni przed luką między wypłatą z AC a saldem leasingu lub ceną z faktury przy szkodzie całkowitej lub kradzieży. Przy aucie za 120–160 tys. zł ta różnica po dwóch latach może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kod Avanti1 obniża składkę o 10%.

Czy kombi diesel nadal ma sens w leasingu w 2026 roku?

Dla osób pokonujących dużo kilometrów w trasie diesel nadal bywa najtańszy w eksploatacji. Trzeba jednak sprawdzić zasady stref czystego transportu w miastach, do których wjeżdżasz, oraz liczyć się z niższą wartością rezydualną starszych diesli. Limit kosztów dla diesla to 100 tys. zł.

Porównamy dla Ciebie oferty wielu firm leasingowych

Zostaw numer telefonu – doradca Avanti Finance oddzwoni, dopyta o auto i przygotuje zestawienie ofert. Bez zobowiązań.

  • Auta nowe i używane, z salonu, komisu i z zagranicy
  • Wpłata własna od 0% w wielu ofertach
  • JDG, spółki, nowe firmy i osoby prywatne
  • Cała Polska – umowa online lub z kurierem

Wolisz od razu? Przejdź do oferty Avanti Finance lub zadzwoń: 12 346 52 15

Zapytaj o leasing samochodu

Bezpłatnie i bez zobowiązań. 0 zł za pośrednictwo.

Bezpłatna oferta leasingu