Wybór auta

SUV czy kombi do firmy? Porównanie kosztów, rat, limitów i praktyczności w 2026 roku

Eksperci Avanti Finance Aktualizacja: 10 min czytania

W skrócie

Dla firmy, która dużo jeździ trasami, kombi jest zwykle tańsze w eksploatacji o kilka–kilkanaście procent i ma większy bagażnik przy tej samej cenie. SUV kosztuje więcej na starcie i w paliwie, ale łatwiej go sprzedać po leasingu, co obniża ratę przy wysokim wykupie. O wyborze decyduje profil jazdy, a nie moda.

  • Przy tej samej marce i silniku SUV kompaktowy jest zwykle droższy od kombi o ok. 5–15 tys. zł netto, co podnosi ratę o ok. 120–350 zł miesięcznie.
  • Kombi na trasie spala typowo 0,5–1 l/100 km mniej niż SUV z tym samym napędem – przy 40 tys. km rocznie to ok. 1,3–2,6 tys. zł netto oszczędności.
  • Limit kosztów 100 tys. zł dotyczy obu nadwozi jednakowo – droższy SUV szybciej go przekracza i mniejsza część raty trafia w koszty.
  • SUV-y lepiej trzymają wartość rynkową, więc leasingodawcy chętniej akceptują wysoki wykup (np. 20–30%), co obniża ratę.
  • Kombi ma zwykle większy i bardziej ustawny bagażnik (np. 600–650 l w klasie kompakt) niż SUV tej samej długości.
Spis treści
  1. Krótka odpowiedź: kiedy kombi, a kiedy SUV
  2. Cena zakupu i rata leasingu
  3. Limit 100 tys. zł – droższy SUV traci na nim szybciej
  4. Paliwo i aerodynamika – gdzie kombi odrabia straty
  5. Bagażnik i praktyczność na co dzień
  6. Opony, serwis i ubezpieczenie
  7. Wartość rezydualna i sprzedaż po leasingu
  8. Bezpieczeństwo, GAP i ryzyko szkody całkowitej
  9. Scenariusze dla typowych firm
  10. Popularne pary modeli: SUV vs kombi tej samej marki
  11. Jak podjąć decyzję – lista kontrolna
  12. Podsumowanie

Jeśli Twoja firma jeździ dużo trasami i wozi bagaż, kombi będzie zwykle tańsze w użytkowaniu i praktyczniejsze – przy tej samej marce kosztuje mniej, pali mniej i ma większy bagażnik. SUV opłaca się, gdy liczy się wygoda wsiadania, wyższy prześwit, wizerunek i łatwiejsza sprzedaż po leasingu. Poniżej porównujemy oba nadwozia na liczbach: rata, limit kosztów, paliwo, opony, AC i wartość odkupu.

Krótka odpowiedź: kiedy kombi, a kiedy SUV

Wybór nadwozia to jedna z tych decyzji, które w arkuszu kosztów widać dopiero po dwóch–trzech latach. Na starcie różnica w racie bywa niewielka, ale suma paliwa, opon, ubezpieczenia i ceny odsprzedaży potrafi przechylić szalę o kilka tysięcy złotych w ciągu umowy. Najprościej ująć to tak:

  • Kombi – przebiegi powyżej 30–35 tys. km rocznie, głównie drogi ekspresowe i autostrady, przewóz próbek, narzędzi lub sprzętu, nacisk na koszt kilometra.
  • SUV – jazda miejska i podmiejska, dojazdy na budowy lub drogi gruntowe, częste wsiadanie (np. lekarz na wizytach, doradca u klientów), ważny wizerunek, planowana szybka sprzedaż po wykupie.
  • Remis – przebiegi 15–25 tys. km rocznie, mieszana jazda, napęd hybrydowy. Tu decydują preferencje i konkretne oferty leasingowe.

Jeśli jeszcze nie wiesz, w jakim segmencie szukać, zacznij od przeglądu w poradniku jaki samochód do firmy w 2026 roku, a potem wróć tu po szczegółowe porównanie nadwozi. Gdy masz już upatrzone dwa konkretne modele, możesz od razu poprosić o porównanie ofert leasingu w Avanti Finance dla obu wariantów – broker wyceni je u kilku leasingodawców jednocześnie.

Cena zakupu i rata leasingu

Producenci wyceniają SUV-y wyżej niż kombi, nawet gdy oba auta stoją na tej samej płycie podłogowej i mają identyczny silnik. W klasie kompaktowej różnica przy porównywalnym wyposażeniu wynosi typowo 5–15 tys. zł netto, w klasie średniej bywa większa. Najlepiej widać to na parach z jednego koncernu: Skoda Octavia Combi vs Karoq, Toyota Corolla Touring Sports vs C-HR lub Corolla Cross, Volkswagen Passat Variant vs Tiguan, Kia Ceed SW vs Sportage.

Jak to przekłada się na ratę? Poniżej orientacyjne wyliczenie dla dwóch aut tej samej marki z identycznym napędem.

Parametr (orientacyjnie)KombiSUV
Cena netto120 000 zł132 000 zł
Wpłata własna 10%12 000 zł13 200 zł
Okres / wykup48 mies. / 20%48 mies. / 20%
Rata netto (ok. 8% rocznie)ok. 2 210 złok. 2 430 zł
Suma rat przez 4 lataok. 106 100 złok. 116 600 zł

Różnica ok. 220 zł miesięcznie to w skali umowy ponad 10 tys. zł netto. Uwaga jednak: SUV zwykle lepiej trzyma wartość rynkową, więc część leasingodawców zgodzi się dla niego na wyższy wykup – np. 25–30% zamiast 20% – co obniży ratę i zmniejszy różnicę. Przy kombi z dieslem wysoki wykup jest dziś trudniejszy do wynegocjowania. Własne warianty możesz przeliczyć w kalkulatorze poniżej.

Kalkulator raty leasingu samochodu

Okres leasingu
Napęd i rodzaj
Użytkowanie auta

Szacunkowa rata netto

0 zł

brutto 0 zł · VAT do odliczenia 0 zł/mies.

Wpłata netto
0 zł
Wykup netto
0 zł
Suma opłat netto
0 zł
Koszt całkowity
0%

100% części kapitałowej raty w kosztach

Poproś o wiążącą ofertę

Założenia: oprocentowanie 7,9% rocznie, raty równe, bez ubezpieczenia. Wynik orientacyjny – wiążącą ofertę przygotuje leasingodawca.

Więcej o tym, jak wysokość wykupu wpływa na ratę, przeczytasz w artykule wartość rezydualna a rata.

Limit 100 tys. zł – droższy SUV traci na nim szybciej

Dla urzędu skarbowego SUV i kombi to po prostu samochody osobowe. Obowiązują te same limity kosztów: 100 000 zł dla aut spalinowych i hybryd o emisji CO₂ co najmniej 50 g/km, 150 000 zł dla aut poniżej 50 g/km (w praktyce hybrydy plug-in) i 225 000 zł dla elektryków. Limit dotyczy części kapitałowej rat leasingu operacyjnego, opłaty wstępnej i ubezpieczenia AC; odsetki są kosztem w całości.

Ponieważ SUV jest droższy, szybciej przekracza próg i mniejszy procent jego części kapitałowej trafia w koszty. W naszym przykładzie (VAT odliczany w 100%):

  • kombi 120 000 zł netto: 100 000 / 120 000 = 83,3% części kapitałowej w kosztach,
  • SUV 132 000 zł netto: 100 000 / 132 000 = 75,8% części kapitałowej w kosztach.

Przy odliczeniu 50% VAT do wartości auta dolicza się nieodliczoną połowę podatku, więc proporcja spada jeszcze bardziej. Dokładne zasady i przykłady liczbowe znajdziesz w poradniku limity kosztów samochodu 2026. Jeśli zastanawiasz się nad hybrydą plug-in w nadwoziu SUV – wiele takich modeli mieści się w limicie 150 tys. zł, co częściowo neutralizuje wyższą cenę. Szczegóły w tekście o hybrydzie plug-in w firmie.

Uwaga: Ministerstwo Finansów wskazało, że nowy limit 100 tys. zł obejmuje także umowy leasingu operacyjnego zawarte przed 2026 r. Jeśli przedłużasz flotę lub przejmujesz umowę w cesji, skonsultuj skutki z księgowym.

Paliwo i aerodynamika – gdzie kombi odrabia straty

SUV ma większą powierzchnię czołową i wyżej położony środek ciężkości. Przy prędkościach miejskich nie ma to dużego znaczenia, ale opór powietrza rośnie z kwadratem prędkości – na autostradzie różnica jest wyraźna. W praktyce, przy tym samym silniku benzynowym lub diesla, kombi zużywa na trasie ok. 0,5–1 l/100 km mniej.

Roczny przebiegRóżnica 0,5 l/100 kmRóżnica 1 l/100 km
20 000 km100 l ≈ 530 zł netto200 l ≈ 1 060 zł netto
40 000 km200 l ≈ 1 060 zł netto400 l ≈ 2 120 zł netto
60 000 km300 l ≈ 1 590 zł netto600 l ≈ 3 180 zł netto

Przyjęliśmy orientacyjnie ok. 5,30 zł netto za litr. Przy użytku mieszanym w kosztach ujmiesz 75% wydatków na paliwo i odliczysz 50% VAT, ale realna gotówka wydana na stacji jest i tak wyższa w SUV-ie. W hybrydach (np. Toyota, Kia, Hyundai) różnica między nadwoziami w mieście bywa minimalna, bo układ odzyskuje energię przy hamowaniu – rośnie dopiero przy szybkiej jeździe.

Więcej o tym, jakie wydatki na auto są kosztem i w jakiej części, znajdziesz w artykule koszty eksploatacji auta w firmie.

Czarne kombi z deską surfingową na dachu
Czarne kombi z deską surfingową na dachu Fot. Goutham Binuraj / Unsplash

Bagażnik i praktyczność na co dzień

Wbrew intuicji to kombi wygrywa pojemnością. W klasie kompakt typowe wartości to:

  • kombi: ok. 600–650 l przy rozłożonej kanapie, płaska podłoga o długości ok. 1 m, niski próg załadunku,
  • SUV kompaktowy: ok. 450–580 l, wyższy próg, krótsza podłoga, za to więcej miejsca w pionie.

Dla firm przewożących kartony, rolety z próbkami, walizki z narzędziami czy stojaki targowe długość podłogi i niski próg mają większe znaczenie niż wysokość. Z drugiej strony SUV ułatwia montaż fotelika dziecięcego, wsiadanie osobom starszym i jazdę po nieutwardzonych drogach dojazdowych. Jeśli regularnie przewozisz więcej niż 4 osoby, rozważ raczej vana lub auto 7-osobowe niż dużego SUV-a z ciasnym trzecim rzędem.

Zalety kombi

  • niższa cena przy tym samym silniku
  • mniejsze spalanie na trasie
  • większy i ustawniejszy bagażnik
  • tańsze opony, mniejsze felgi
  • stabilniejsze prowadzenie przy dużych prędkościach

Na co uważać w kombi

  • mniejszy wybór modeli – producenci wycofują kombi z gamy
  • trudniejszy wysoki wykup, zwłaszcza dla diesli
  • niższa pozycja za kierownicą i trudniejsze wsiadanie
  • mniejszy prześwit na drogach gruntowych

Opony, serwis i ubezpieczenie

Koszty eksploatacji to nie tylko paliwo. SUV-y wyjeżdżają z salonu zwykle na felgach 18–19 cali i oponach o szerokości 225–235 mm. Komplet markowych opon w takim rozmiarze kosztuje orientacyjnie 2,5–4 tys. zł netto, a w firmie zużywającej dwa komplety w czasie umowy różnica względem kombi na 16–17 calach może sięgnąć 1,5–3 tys. zł. Do tego dochodzą wyższe ceny klocków i tarcz w cięższych autach oraz – przy 4x4 – serwis sprzęgła napędu tylnej osi.

Ubezpieczenie AC zależy przede wszystkim od wartości auta i ryzyka kradzieży. Popularne SUV-y są w statystykach kradzieży wyżej niż kombi, co ubezpieczyciele uwzględniają w taryfie. Pamiętaj, że składka AC w kosztach podlega tej samej proporcji limitu co część kapitałowa raty. Jak dobrać ochronę do auta w leasingu, opisujemy w artykule ubezpieczenie samochodu w leasingu.

Wartość rezydualna i sprzedaż po leasingu

Tu SUV ma przewagę. Kompaktowe i średnie SUV-y to od kilku lat najchętniej kupowany segment w Polsce, także na rynku wtórnym. Dla firmy oznacza to dwie korzyści:

  1. Niższa rata przy wyższym wykupie – leasingodawca, który wierzy w wartość auta za 4 lata, łatwiej zaakceptuje wykup 25–30%, co obniża miesięczne obciążenie.
  2. Łatwiejsza odsprzedaż lub cesja – jeśli w trakcie umowy zmienią się potrzeby firmy, SUV-a łatwiej przekazać kolejnemu użytkownikowi. Zasady opisujemy w przewodniku cesja leasingu samochodu.

Kombi z silnikiem Diesla tracą natomiast na zainteresowaniu wraz z zaostrzaniem stref czystego transportu – w Warszawie strefa działa od 2024 r., w Krakowie od 2026 r. Zasady wjazdu zależą od normy emisji i roku produkcji, więc przed wyborem diesla sprawdź aktualne regulacje miasta, w którym pracujesz. Wybór hybrydy lub benzyny ogranicza to ryzyko niezależnie od nadwozia.

Bezpieczeństwo, GAP i ryzyko szkody całkowitej

Oba nadwozia uzyskują dziś bardzo dobre wyniki w testach zderzeniowych, więc bezpieczeństwo bierne nie jest argumentem rozstrzygającym. Istotniejsza w leasingu jest kwestia finansowa: przy szkodzie całkowitej lub kradzieży ubezpieczyciel AC wypłaca wartość rynkową z dnia szkody, a ta po 2–3 latach jest wyraźnie niższa od ceny z faktury. Różnicę między odszkodowaniem a saldem leasingu lub ceną zakupu pokrywa ubezpieczenie GAP.

W przypadku droższego SUV-a luka bywa nominalnie większa, a ryzyko kradzieży popularnych modeli wyższe. Warto więc rozważyć GAP w leasingu – wariant fakturowy chroni do ceny z faktury, a z kodem Avanti1 składka jest niższa o 10%. Różnice między wariantami opisuje nasz przewodnik po ubezpieczeniu GAP w leasingu.

Scenariusze dla typowych firm

Przedstawiciel handlowy, 50 tys. km rocznie

Kombi z hybrydą lub oszczędnym dieslem. Niższe spalanie i tańsze opony dadzą w 4 lata kilka tysięcy złotych oszczędności, a duży bagażnik pomieści materiały. Więcej wskazówek w artykule samochód dla handlowca.

Lekarz, prawnik, doradca – jazda miejska

Kompaktowy SUV z napędem hybrydowym. Wygodne wsiadanie, dobra widoczność, niskie spalanie w mieście i łatwa sprzedaż po leasingu. Zobacz także samochód dla lekarza i prawnika oraz ofertę leasingu dla lekarzy w Avanti Finance.

Firma budowlana lub instalacyjna

SUV z napędem 4x4 lub pick-up – prześwit i napęd przydają się na placach budowy. Jeśli auto ma służyć wyłącznie do pracy, sprawdź wersję ciężarową N1 z pełnym odliczeniem VAT, opisaną na stronie o pickupach w leasingu.

Mała firma rodzinna, jeden samochód do wszystkiego

Tu wygrywa kompromis: kompaktowy SUV lub kombi z hybrydą, wybrane po jeździe próbnej z typowym ładunkiem. Przy użytku mieszanym odliczasz 50% VAT i 75% kosztów eksploatacji niezależnie od nadwozia.

Popularne pary modeli: SUV vs kombi tej samej marki

Najuczciwsze porównanie to dwa auta z jednego koncernu, z tym samym silnikiem i skrzynią. Kilka przykładów, które warto zestawić w ofertach:

MarkaKombiSUVStrona marki
SkodaOctavia Combi, Superb CombiKaroq, Kodiaqleasing Skody
ToyotaCorolla Touring SportsCorolla Cross, RAV4leasing Toyoty
VolkswagenGolf Variant, Passat VariantT-Roc, Tiguanleasing Volkswagena
KiaCeed SWSportageleasing Kii
Hyundaii30 WagonTucsonleasing Hyundaia
VolvoV60, V90XC60, XC90leasing Volvo

Dostępność wersji i ceny zmieniają się co kilka miesięcy, a niektórzy producenci ograniczają gamę kombi. Aktualną ofertę i realne rabaty flotowe dla konkretnej marki najłatwiej sprawdzić, prosząc o wycenę leasingu Skody lub innej marki przez brokera. Przegląd wszystkich nadwozi znajdziesz na stronach SUV w leasingu i kombi w leasingu.

Samochody i ciężarówki na autostradzie w górach
Samochody i ciężarówki na autostradzie w górach Fot. viktor rejent / Unsplash

Jak podjąć decyzję – lista kontrolna

  1. Policz realny roczny przebieg i udział jazdy trasowej (dane z kilometrówki lub aplikacji).
  2. Wypisz, co wozisz najczęściej i jakie ma wymiary – zmierz bagażniki podczas jazdy próbnej.
  3. Porównaj dwa konkretne modele tej samej marki z identycznym silnikiem – cena, spalanie WLTP, rozmiar opon.
  4. Poproś o kalkulacje leasingu z różnym wykupem (np. 1%, 20%, 30%) – sprawdź, gdzie SUV dostaje lepsze warunki.
  5. Policz udział raty w kosztach przy limicie 100 tys. zł (lub 150/225 tys. zł dla PHEV i EV).
  6. Porównaj składki AC i rozważ GAP dla obu wariantów.
  7. Zastanów się, co zrobisz z autem po umowie – zatrzymasz, sprzedasz, oddasz w cesji.

Jeśli chcesz, by ktoś zrobił to porównanie za Ciebie, kalkulator leasingowy Avanti Finance pozwala wstępnie policzyć ratę, a doradca przygotuje oferty od kilku leasingodawców bez opłat za pośrednictwo. Decyzję kredytową zawsze podejmuje firma leasingowa, ale broker wie, który leasingodawca lepiej wycenia dany typ nadwozia.

Podsumowanie

Kombi to wybór rozsądku dla firm, które dużo jeżdżą i liczą koszt kilometra – tańsze na starcie, oszczędniejsze na trasie, pojemniejsze. SUV to wybór wygody i płynności – droższy, ale łatwiejszy w odsprzedaży i lepiej oceniany przez leasingodawców przy wysokim wykupie. Podatkowo oba nadwozia traktowane są identycznie, więc różnicę robią cena, profil jazdy i wartość rezydualna. Policz oba warianty na konkretnych ofertach, zanim podpiszesz umowę.

Najczęstsze pytania

Czy SUV jest droższy w leasingu od kombi?

Zwykle tak, bo ta sama marka wycenia SUV-a wyżej niż kombi z tym samym silnikiem – różnica to najczęściej 5–15 tys. zł netto. Przy 48 miesiącach i wykupie 1% oznacza to ok. 120–350 zł wyższą ratę. Część tej różnicy może zniwelować wyższa wartość rezydualna SUV-a, jeśli leasingodawca zgodzi się na wyższy wykup.

Co pali mniej – SUV czy kombi?

Przy tym samym silniku i skrzyni kombi pali mniej, zwłaszcza na drodze ekspresowej i autostradzie, gdzie liczy się opór powietrza. Różnica to typowo 0,5–1 l/100 km przy 120–140 km/h. W mieście różnica jest mniejsza, a w hybrydach może być niemal niezauważalna.

Czy SUV ma większy bagażnik niż kombi?

Najczęściej nie. Kombi klasy kompakt oferuje zwykle 600–650 litrów, a SUV podobnej długości 450–580 litrów. SUV daje więcej miejsca w pionie, ale kombi ma dłuższą, płaską podłogę i niższy próg załadunku, co przy kartonach, próbkach czy sprzęcie jest wygodniejsze.

Czy SUV trzeba rozliczać inaczej podatkowo niż kombi?

Nie. Oba nadwozia to samochody osobowe i podlegają tym samym zasadom: limitowi 100, 150 lub 225 tys. zł zależnie od emisji CO2, odliczeniu 50% lub 100% VAT i 75% kosztów eksploatacji przy użytku mieszanym. Wyjątek stanowią tylko auta przerobione na ciężarowe N1 po spełnieniu warunków ustawy o VAT.

Czy da się kupić SUV-a w wersji ciężarowej z pełnym VAT?

Na rynku są homologowane wersje N1 niektórych SUV-ów i pick-upów, zwykle z jednym rzędem siedzeń i przegrodą. Taki pojazd po badaniu dodatkowym w stacji kontroli i wpisie w dowodzie daje pełne odliczenie VAT bez kilometrówki i nie podlega limitowi 100 tys. zł. Traci jednak tylną kanapę, więc nie nadaje się do przewozu osób.

Które nadwozie łatwiej sprzedać po wykupie z leasingu?

Obecnie SUV-y kompaktowe są najbardziej poszukiwanym segmentem na rynku wtórnym, więc zwykle szybciej znajdują kupca i lepiej trzymają cenę. Kombi z dieslem nadal mają wiernych odbiorców wśród osób jeżdżących dużo, ale ich grono maleje. Pamiętaj, że sprzedaż auta z leasingu operacyjnego przez 6 lat od wykupu do majątku prywatnego może być przychodem w firmie.

Czy SUV z napędem 4x4 ma sens w firmie?

Ma sens, jeśli regularnie dojeżdżasz na budowy, do gospodarstw rolnych lub w góry zimą. Do jazdy po mieście i drogach ekspresowych napęd na przednią oś w zupełności wystarcza, a 4x4 to wyższa cena, większe spalanie i droższy serwis. Dobre opony zimowe dają więcej niż sam napęd na cztery koła.

Ile kosztują opony do SUV-a w porównaniu z kombi?

SUV-y korzystają zwykle z większych felg i wyższych, szerszych opon, które są droższe o kilkanaście do kilkudziesięciu procent. Komplet opon 18–19 cali w markowej klasie potrafi kosztować ok. 2,5–4 tys. zł netto, podczas gdy rozmiar 16–17 cali do kombi wychodzi taniej. W skali 4 lat i dwóch kompletów różnica może sięgnąć 1,5–3 tys. zł netto.

Czy ubezpieczenie AC dla SUV-a jest droższe?

Często tak, bo SUV-y są droższe, a popularne modele częściej padają łupem złodziei, co ubezpieczyciele uwzględniają w taryfie. Różnica zależy od modelu, regionu i historii szkód. Warto poprosić o porównanie składek dla obu wariantów przed wyborem auta.

Kombi czy SUV dla przedstawiciela handlowego?

Przy przebiegach 40–60 tys. km rocznie, głównie trasami, kombi jest zwykle rozsądniejsze kosztowo i wygodniejsze przy przewożeniu materiałów. SUV wygrywa, gdy handlowiec dużo wsiada i wysiada, odwiedza klientów poza miastem lub gdy wizerunek auta ma znaczenie w danej branży.

Porównamy dla Ciebie oferty wielu firm leasingowych

Zostaw numer telefonu – doradca Avanti Finance oddzwoni, dopyta o auto i przygotuje zestawienie ofert. Bez zobowiązań.

  • Auta nowe i używane, z salonu, komisu i z zagranicy
  • Wpłata własna od 0% w wielu ofertach
  • JDG, spółki, nowe firmy i osoby prywatne
  • Cała Polska – umowa online lub z kurierem

Wolisz od razu? Przejdź do oferty Avanti Finance lub zadzwoń: 12 346 52 15

Zapytaj o leasing samochodu

Bezpłatnie i bez zobowiązań. 0 zł za pośrednictwo.

Bezpłatna oferta leasingu