W skrócie
W 2026 r. najlepszy samochód do firmy to taki, którego cena netto mieści się w limicie kosztów dla jego napędu: 100 tys. zł dla spalinowych i zwykłych hybryd, 150 tys. zł dla hybryd plug-in i 225 tys. zł dla elektryków. W praktyce wygrywają hybrydy klasy kompaktowej (Corolla, Octavia mHEV), hybrydy plug-in do ok. 150 tys. zł netto (Tucson PHEV, Superb PHEV) oraz elektryki do 225 tys. zł (Elroq, EV3, Model Y), bo cała część kapitałowa ich rat trafia w koszty.
- Limity 2026: 100 000 zł (emisja od 50 g CO₂/km), 150 000 zł (poniżej 50 g/km), 225 000 zł (elektryki)
- Auto spalinowe za 156 000 zł netto: w kosztach tylko ok. 64% części kapitałowej rat
- Hybryda plug-in za ok. 160 000 zł netto (np. Superb Combi PHEV) – w kosztach ok. 93% części kapitałowej
- Rata orientacyjnie: auto 120 000 zł netto, 10% wpłaty, 48 mies., wykup 20% – ok. 2 210 zł netto
- Modele z wysoką wartością rezydualną pozwalają ustawić wyższy wykup i obniżyć ratę o kilkaset złotych
Spis treści
- Pięć pytań, zanim wybierzesz model
- Limit kosztów 2026 jako pierwszy filtr
- Ranking aut do firmy 2026 według potrzeb
- Budżet: jakie auto za jaką ratę
- Wartość rezydualna: dlaczego dwa auta w tej samej cenie mają różne raty
- Benzyna, hybryda, plug-in czy elektryk – rachunek dla firmy
- Ubezpieczenie i ochrona GAP – element wyboru auta
- Jak przejść od rankingu do kluczyków
W 2026 roku najlepszy samochód do firmy to ten, którego cena netto mieści się w limicie kosztów przypisanym do jego napędu: 100 tys. zł dla aut spalinowych i klasycznych hybryd, 150 tys. zł dla hybryd plug-in o emisji poniżej 50 g CO₂/km i 225 tys. zł dla elektryków. Dopiero w tym filtrze wybierasz model pod swoje potrzeby: przebieg, liczbę pasażerów, wizerunek i ratę, na którą stać Twoją firmę.
Poniżej znajdziesz ranking aut firmowych ułożony według potrzeb i budżetu, z cenami z bieżących cenników i promocji, orientacyjnymi ratami oraz komentarzem, jak dany model zachowa wartość. Ceny zmieniają się co kilka tygodni, więc traktuj je jako punkt wyjścia do rozmowy z doradcą, a nie ofertę. Jeżeli chcesz od razu porównać konkretne oferty, doradca Avanti Finance przygotuje zestawienie z kilku firm leasingowych bez opłat dla Ciebie.
Pięć pytań, zanim wybierzesz model
Ranking nic nie da, jeśli auto nie pasuje do sposobu pracy. Zanim zaczniesz porównywać silniki, odpowiedz sobie na pięć pytań:
- Ile kilometrów rocznie przejedziesz? Do 20 tys. km – elektryk lub hybryda plug-in ładowana w firmie. 20–40 tys. km – klasyczna hybryda lub PHEV. Powyżej 40 tys. km po autostradach – hybryda dużej klasy, diesel albo elektryk z dużą baterią i dostępem do szybkich ładowarek.
- Czy auto będzie wyłącznie firmowe? Pełne odliczenie VAT wymaga zgłoszenia VAT-26 i ewidencji przebiegu. Przy użytku mieszanym odliczasz 50% VAT, co zmienia też próg ceny mieszczącej się w limicie.
- Kogo i co wozisz? Klienci, rodzina w weekend, próbki, narzędzia – od tego zależy, czy wybierasz kombi, SUV-a czy auto miejskie. Pomoże porównanie SUV-a i kombi do firmy.
- Gdzie ładujesz lub tankujesz? Elektryk bez gniazdka w domu lub w firmie traci większość przewagi kosztowej.
- Jak długo zatrzymasz auto? Przy planie wymiany co 3–4 lata kluczowa jest wartość rezydualna, przy planie jazdy 7–8 lat – trwałość i koszty serwisu po gwarancji.
Limit kosztów 2026 jako pierwszy filtr
Od 1 stycznia 2026 r. limit odnoszący się do amortyzacji, części kapitałowej rat leasingu operacyjnego i składki AC wynosi 100 tys. zł dla większości samochodów osobowych. To zmiana, która przestawiła ranking aut firmowych bardziej niż jakakolwiek premiera. Szczegóły i wyjątki opisujemy w artykule o limitach kosztów samochodu w 2026 roku, a tu skupiamy się na tym, jak limit wpływa na wybór modelu.
| Napęd | Limit | Przykładowe auto (cena netto, orientacyjnie) | Część kapitałowa rat w kosztach |
|---|---|---|---|
| Benzyna, diesel, hybryda (emisja od 50 g/km) | 100 000 zł | Toyota Corolla TS Hybrid – ok. 99 000 zł | ok. 100% |
| Benzyna, diesel, hybryda (emisja od 50 g/km) | 100 000 zł | Toyota Camry – ok. 156 000 zł (cennik) | ok. 64% |
| Hybryda plug-in (poniżej 50 g/km) | 150 000 zł | Hyundai Tucson PHEV – ok. 141 000 zł | 100% |
| Hybryda plug-in (poniżej 50 g/km) | 150 000 zł | Skoda Superb Combi PHEV – ok. 161 000 zł | ok. 93% |
| Elektryczny | 225 000 zł | Tesla Model Y Standard – ok. 150 000 zł | 100% |
Proporcję liczysz w uproszczeniu jako limit podzielony przez wartość auta (przy VAT 100%). Odsetki w leasingu operacyjnym pozostają kosztem w całości, ale opłata wstępna podlega tej samej proporcji. Wniosek dla wyboru auta: przy budżecie 130–160 tys. zł netto hybryda plug-in daje zwykle wyraźnie lepszy efekt podatkowy niż benzyna czy klasyczna hybryda w tej samej cenie.
Ranking aut do firmy 2026 według potrzeb
Zestawienie obejmuje modele, które w 2026 r. są w ofercie polskich salonów. Ceny to orientacyjne kwoty „od” z cenników lub ogólnodostępnych promocji, przeliczone na netto (dzielone przez 1,23) i zaokrąglone. Wersje bogatsze bywają droższe o 20–40 tys. zł, co może wypchnąć auto poza limit.
| Potrzeba | Rekomendacja | Cena od (netto, ok.) | Limit | Dlaczego |
|---|---|---|---|---|
| Najtańsze auto firmowe | Dacia Duster 1.2 Eco-G (LPG) | 67 000 zł | 100 tys. | Niska rata, tani kilometr na LPG |
| Miasto i krótkie trasy | Toyota Yaris Cross Hybrid | 90 000 zł | 100 tys. | Niskie spalanie, wysoka wartość odsprzedaży |
| Uniwersalne kombi | Skoda Octavia Combi | 91 000 zł | 100 tys. | Duży bagażnik, łatwa odsprzedaż |
| Kombi hybrydowe | Toyota Corolla Touring Sports | 99 000 zł | 100 tys. | Hybryda w limicie, mocna wartość rezydualna |
| SUV rodzinno-firmowy | Dacia Bigster Hybrid 155 | 101 000 zł | 100 tys. | Duże auto w cenie kompaktu |
| SUV z wyższym limitem | Hyundai Tucson PHEV | 141 000 zł | 150 tys. | Cała część kapitałowa w kosztach |
| Duże kombi dla dużych przebiegów | Skoda Superb Combi PHEV | 161 000 zł | 150 tys. | Komfort i ok. 93% w kosztach |
| Elektryk kompaktowy | Skoda Elroq | 115 000 zł | 225 tys. | Tani w eksploatacji, praktyczny |
| Elektryk klasy średniej | Volkswagen ID.7 Tourer | 132 000 zł (promocja) | 225 tys. | Kombi na trasy, duża bateria w wyższych wersjach |
| Elektryk z siecią szybkich ładowarek | Tesla Model Y Standard | 150 000 zł | 225 tys. | Superchargery, dobra płynność na rynku wtórnym |
| Premium na start | Mercedes CLA z technologią EQ | 171 000 zł | 225 tys. | Marka premium w pełni w kosztach |
Auta ekonomiczne i miejskie
Jeśli auto służy głównie do dojazdów, spotkań w mieście i krótkich tras, nie przepłacaj. Dacia Duster z fabryczną instalacją LPG startuje od ok. 82 tys. zł brutto i daje najniższy koszt przejechanego kilometra w tej grupie. Toyota Yaris Cross w nowej odsłonie (od ok. 111 tys. zł brutto) to droższa, ale bardzo płynna na rynku wtórnym hybryda – po 4 latach zwykle traci procentowo mniej niż konkurenci. Skoda Kamiq i Scala (w promocjach od ok. 81–83 tys. zł brutto) są dobrym wyborem, gdy cenisz przestrzeń i prostą mechanikę. Więcej modeli tego typu znajdziesz w kategorii aut miejskich.
Kompaktowe kombi i liftbacki – złoty środek limitu
To segment, który najlepiej „trafia” w limit 100 tys. zł. Skoda Octavia liftback zaczyna się od ok. 107 tys. zł brutto (1.5 TSI 115 KM), a Combi od ok. 111 tys. zł brutto. Wersja z miękką hybrydą i DSG to ok. 121–142 tys. zł brutto, czyli 99–115 tys. zł netto – granica limitu przebiega właśnie tutaj. Toyota Corolla kosztuje od ok. 114 tys. zł brutto jako sedan i ok. 122 tys. zł brutto jako kombi Touring Sports, co oznacza ok. 99 tys. zł netto – idealnie pod limit przy pełnym VAT. Obie marki mają mocną pozycję na rynku aut używanych, co przekłada się na wyższy możliwy wykup i niższą ratę. Szerszy wybór opisujemy na stronie kombi w leasingu.
SUV-y: klasyczne hybrydy kontra plug-in
W klasie kompaktowych SUV-ów różnica między hybrydą a plug-inem jest szczególnie widoczna. Hyundai Tucson HEV kosztuje od ok. 150 tys. zł brutto (ok. 122 tys. zł netto) i podlega limitowi 100 tys. zł – w kosztach znajdzie się ok. 82% części kapitałowej rat. Tucson PHEV od ok. 174 tys. zł brutto (ok. 141 tys. zł netto) mieści się w całości w limicie 150 tys. zł. Podobnie wygląda Kia Sportage: HEV od ok. 165 tys. zł brutto, PHEV od ok. 193 tys. zł brutto (ok. 157 tys. zł netto, czyli ok. 96% w kosztach). Nowa Toyota RAV4 w przedsprzedaży startowała od ok. 182 tys. zł brutto jako hybryda; wersje plug-in trafiają do cennika później. Jeśli szukasz dużego SUV-a w małym budżecie, Dacia Bigster Hybrid 155 kosztuje od ok. 124 tys. zł brutto i mieści się w limicie prawie w całości.
Duże kombi i limuzyny na trasy
Dla handlowców i menedżerów jeżdżących po kraju liczy się komfort i zasięg. Skoda Superb plug-in (od ok. 194 tys. zł brutto liftback i ok. 198 tys. zł brutto Combi) łączy ogromną przestrzeń z limitem 150 tys. zł. Toyota Camry w cenniku kosztuje ok. 192 tys. zł brutto, choć dealerzy regularnie oferują rabaty – nawet po obniżce jest to jednak auto z limitem 100 tys. zł, więc spora część raty nie będzie kosztem. Volkswagen ID.7 Tourer w promocjach od ok. 162 tys. zł brutto to z kolei elektryczne kombi, które w całości mieści się w limicie 225 tys. zł. Zestawienie aut dla osób z dużymi przebiegami znajdziesz w poradniku samochód dla handlowca.
Elektryki – najwyższy limit, inne ryzyka
Skoda Elroq (od ok. 142 tys. zł brutto), Kia EV3 (od ok. 167 tys. zł brutto), Toyota bZ4X po modernizacji (od ok. 166 tys. zł brutto) i Tesla Model Y Standard (ok. 185 tys. zł brutto) mieszczą się w limicie 225 tys. zł z dużym zapasem. Przy tych autach cała część kapitałowa rat jest kosztem, a koszt energii przy ładowaniu w firmie lub w domu bywa kilkukrotnie niższy niż koszt paliwa. Ryzykiem pozostaje wartość rezydualna – rynek używanych elektryków w Polsce jest wciąż płytki, a nowe generacje baterii szybko postarzają starsze modele. Więcej o tym w kategorii samochody elektryczne w leasingu i w artykule o kosztach elektryka w firmie.
Premium z głową
Auto premium w 2026 r. ma sens podatkowy głównie w wersji elektrycznej lub plug-in. Elektryczny Mercedes CLA z technologią EQ kosztuje od ok. 210 tys. zł brutto (ok. 171 tys. zł netto) i mieści się w limicie 225 tys. zł, podczas gdy jego wersja z miękką hybrydą (od ok. 193 tys. zł brutto) podlega limitowi 100 tys. zł – w kosztach znajdzie się tylko ok. 64% części kapitałowej. Volvo XC60 T6 plug-in (od ok. 265 tys. zł brutto według ostatniego cennika) przekracza limit 150 tys. zł, więc kosztem będzie ok. 70% części kapitałowej rat. Szerzej piszemy o tym na stronie aut premium w leasingu.
Budżet: jakie auto za jaką ratę
Poniższa tabela pokazuje orientacyjne raty netto przy oprocentowaniu ok. 8% rocznie, 10% wpłaty własnej i okresie 48 miesięcy. Wysokość wykupu ma ogromny wpływ na ratę, dlatego podajemy dwa warianty.
| Wartość auta netto | Przykładowe modele | Rata przy wykupie 20% | Rata przy wykupie 1% |
|---|---|---|---|
| 80 000 zł | Dacia Duster, Skoda Kamiq | ok. 1 470 zł | ok. 1 740 zł |
| 100 000 zł | Corolla TS, Octavia Combi mHEV | ok. 1 840 zł | ok. 2 180 zł |
| 120 000 zł | Tucson HEV, Skoda Elroq | ok. 2 210 zł | ok. 2 620 zł |
| 150 000 zł | Tucson PHEV, Tesla Model Y | ok. 2 760 zł | ok. 3 270 zł |
| 180 000 zł | Mercedes CLA EQ, Superb PHEV w bogatej wersji | ok. 3 320 zł | ok. 3 920 zł |
To wyliczenia orientacyjne – realna rata zależy od oceny Twojej firmy, promocji producenta i oferty leasingodawcy. Własny wariant policzysz poniżej lub w kalkulatorze leasingu.
Kalkulator raty leasingu samochodu
Szacunkowa rata netto
0 zł
brutto 0 zł · VAT do odliczenia 0 zł/mies.
- Wpłata netto
- 0 zł
- Wykup netto
- 0 zł
- Suma opłat netto
- 0 zł
- Koszt całkowity
- 0%
100% części kapitałowej raty w kosztach
Założenia: oprocentowanie 7,9% rocznie, raty równe, bez ubezpieczenia. Wynik orientacyjny – wiążącą ofertę przygotuje leasingodawca.
Wartość rezydualna: dlaczego dwa auta w tej samej cenie mają różne raty
Wartość rezydualna to szacowana wartość auta na koniec umowy. Firma leasingowa godzi się na wyższy wykup (np. 20–30%) tylko wtedy, gdy wie, że w razie problemów sprzeda auto bez straty. Modele z dobrą płynnością – Toyota, Skoda, popularne wersje Kii i Hyundaia – pozwalają ustawić wyższy wykup, a więc niższą ratę. Przy autach mniej popularnych, z szybko starzejącą się techniką lub z marek dopiero budujących pozycję, leasingodawca często proponuje wykup 1–10%, co podnosi ratę.
Na przykładzie: dwa auta za 120 tys. zł netto, 48 miesięcy, 10% wpłaty. Przy wykupie 20% rata to ok. 2 210 zł, przy 1% – ok. 2 620 zł. Różnica ok. 400 zł miesięcznie, czyli ok. 19 tys. zł w całym okresie, ale za to na koniec płacisz mniejszy wykup. Ważne jest, żeby wykup odpowiadał realnej wartości rynkowej – jeśli ustawisz go wyżej, niż auto będzie warte, przepłacisz przy wykupie. Mechanizm szczegółowo wyjaśniamy w artykule wartość rezydualna a rata.
Benzyna, hybryda, plug-in czy elektryk – rachunek dla firmy
W 2026 r. wybór napędu jest jednocześnie decyzją podatkową. Klasyczna hybryda to najbezpieczniejszy wybór dla firm bez dostępu do ładowania: niskie spalanie w mieście, brak zależności od infrastruktury, dobra wartość odsprzedaży, ale limit 100 tys. zł. Hybryda plug-in ma limit 150 tys. zł i świetnie sprawdza się, gdy codzienne trasy mieszczą się w zasięgu elektrycznym, a akumulator ładujesz codziennie – bez ładowania jeździsz cięższym autem na benzynie i tracisz przewagę kosztową. Więcej w artykule o hybrydzie plug-in w firmie.
Elektryk ma najwyższy limit i najniższy koszt energii, ale wymaga dostępu do ładowania i akceptacji niepewnej wartości rezydualnej. W takiej sytuacji warto rozważyć niższy wykup w leasingu albo najem długoterminowy, w którym ryzyko ceny auta po umowie bierze na siebie wynajmujący. Diesel w autach osobowych traci znaczenie, ale nadal ma uzasadnienie przy przebiegach powyżej 40–50 tys. km rocznie w trasie i przy holowaniu przyczep.
Ubezpieczenie i ochrona GAP – element wyboru auta
Składka AC również podlega limitowi 100/150/225 tys. zł, więc przy drogich autach spalinowych część składki nie będzie kosztem. Ważniejsza jest jednak inna kwestia: przy szkodzie całkowitej lub kradzieży ubezpieczyciel wypłaca wartość rynkową auta z dnia szkody, a firma leasingowa rozlicza umowę według salda zadłużenia. Szczególnie w pierwszych dwóch latach, gdy auto traci nawet 20–30% wartości, między odszkodowaniem z AC a kwotą do spłaty powstaje luka liczona w dziesiątkach tysięcy złotych.
Tę różnicę pokrywa ubezpieczenie GAP w leasingu. Wariant fakturowy zwraca różnicę do ceny z faktury, więc po szkodzie możesz kupić nowe auto podobnej klasy. Przy elektrykach, których ceny rynkowe spadają szybciej, warto sprawdzić także GAP dla samochodu elektrycznego. Z kodem Avanti1 składka jest niższa o 10%. Więcej znajdziesz w przewodniku ubezpieczenie GAP w leasingu.
Jak przejść od rankingu do kluczyków
Gdy masz już 2–3 modele na krótkiej liście, poproś o oferty leasingowe dla każdego z nich w identycznych parametrach: ta sama wpłata, okres, wykup i ubezpieczenie. Dopiero wtedy widać, który samochód jest naprawdę tańszy dla Twojej firmy. Broker leasingowy zbiera oferty od wielu leasingodawców jednocześnie i wie, które firmy mają w danym miesiącu promocje na konkretne marki – na przykład dedykowane oferty na leasing Toyoty czy leasing Skody.
W Avanti Finance działamy od 2014 r. jako niezależny broker współpracujący z wieloma firmami leasingowymi. Za pośrednictwo nie płacisz – wynagrodzenie pokrywa leasingodawca. Umowę możesz podpisać elektronicznie lub z kurierem, w dowolnym miejscu w Polsce. Jeśli masz już ofertę z salonu, możesz ją porównać z ofertami Avanti Finance. Pamiętaj, że decyzję o finansowaniu zawsze podejmuje leasingodawca. Kontakt: tel. 12 346 52 15, biuro@avanti-finance.pl.
Jeśli Twój budżet zamyka się w kwocie limitu, zajrzyj do zestawienia aut do 100 tys. zł w leasingu, a jeżeli prowadzisz praktykę lekarską lub kancelarię – do poradnika samochód dla lekarza i prawnika.
Najczęstsze pytania
Jaki samochód do firmy najbardziej opłaca się w 2026 roku?
Najczęściej opłaca się auto, którego cena netto nie przekracza limitu dla jego napędu: 100 tys. zł dla spalinowych i zwykłych hybryd, 150 tys. zł dla hybryd plug-in, 225 tys. zł dla elektryków. Wtedy cała część kapitałowa rat jest kosztem. Dla wielu firm złotym środkiem są kompaktowe hybrydy do ok. 100 tys. zł netto albo hybrydy plug-in i elektryki w swoich wyższych limitach.
Czy limit 100 tys. zł dotyczy ceny netto czy brutto?
Jeśli odliczasz 100% VAT, porównujesz limit z ceną netto. Przy odliczeniu 50% VAT do wartości auta doliczasz nieodliczoną połowę podatku, więc w limicie 100 tys. zł mieści się auto za ok. 89,7 tys. zł netto. Firma bez prawa do odliczenia VAT porównuje limit z ceną brutto.
Hybryda czy diesel do firmy w 2026 roku?
Przy przebiegach do ok. 30 tys. km rocznie, głównie w mieście i na trasach regionalnych, klasyczna hybryda zwykle wygrywa kosztem paliwa i wartością odsprzedaży. Diesel ma sens przy dużych przebiegach autostradowych i holowaniu. Pod względem limitu oba napędy podlegają temu samemu progowi 100 tys. zł.
Czy hybryda plug-in zawsze ma limit 150 tys. zł?
Nie zawsze. Limit 150 tys. zł przysługuje autom o emisji CO₂ poniżej 50 g/km według homologacji. Większość współczesnych hybryd plug-in spełnia ten warunek, ale wartość trzeba sprawdzić w świadectwie zgodności (CoC) lub dowodzie rejestracyjnym konkretnej wersji.
Jaki elektryk do firmy zmieści się w limicie 225 tys. zł?
W limicie z zapasem mieszczą się m.in. Skoda Elroq, Kia EV3, Toyota bZ4X, Volkswagen ID.7, Tesla Model Y oraz elektryczny Mercedes CLA w podstawowych wersjach. Przy autach elektrycznych wycenianych do ok. 225 tys. zł netto cała część kapitałowa raty jest kosztem podatkowym.
Ile kosztuje miesięcznie leasing samochodu firmowego?
Orientacyjnie, przy oprocentowaniu ok. 8% rocznie, 10% wpłaty, 48 miesiącach i wykupie 20%, rata wynosi ok. 1 840 zł netto za auto o wartości 100 tys. zł netto i ok. 2 760 zł netto za auto za 150 tys. zł netto. Ostateczna rata zależy od oferty leasingodawcy, oceny firmy i promocji producenta.
Czy warto brać drogie auto mimo limitu 100 tys. zł?
Można, ale musisz świadomie przyjąć, że część raty nie będzie kosztem. Przy aucie spalinowym za 200 tys. zł netto kosztem jest tylko połowa części kapitałowej rat. Często lepiej wybrać hybrydę plug-in lub elektryka w podobnej cenie, które mają wyższy limit.
Czy nowy limit dotyczy umów leasingu zawartych w 2025 roku?
Według odpowiedzi Ministerstwa Finansów z grudnia 2025 r. nowy limit 100 tys. zł dotyczy także umów leasingu operacyjnego zawartych przed 2026 r. Stare limity zachowują auta wprowadzone do ewidencji środków trwałych przed 2026 r. Szczegóły w Twojej sytuacji warto potwierdzić z księgowym.
Leasing czy najem długoterminowy do firmy w 2026 roku?
Leasing daje możliwość wykupu i zwykle niższy koszt całkowity przy dłuższym użytkowaniu. Najem długoterminowy przenosi ryzyko utraty wartości na wynajmującego i zawiera serwis w racie, co przydaje się przy autach elektrycznych i dużych przebiegach. Limit kosztów obowiązuje w obu formach.