W skrócie
Dla handlowca przejeżdżającego 30–60 tys. km rocznie najlepiej sprawdzają się w 2026 r. kombi i liftbacki klasy kompaktowej i średniej z napędem hybrydowym (Toyota Corolla, Camry), duże kombi plug-in (Skoda Superb PHEV w limicie 150 tys. zł) oraz elektryczne kombi z dużą baterią (Volkswagen ID.7 Tourer w limicie 225 tys. zł). Kluczowe są koszt kilometra, komfort na trasie i wartość auta z dużym przebiegiem na koniec umowy.
- Przy 40 tys. km rocznie różnica 2 l/100 km to ok. 800 l paliwa rocznie, czyli kilka tysięcy złotych
- Skoda Superb Combi PHEV (ok. 161 tys. zł netto) – limit 150 tys. zł, ok. 93% części kapitałowej rat w kosztach
- VW ID.7 Tourer (w promocji od ok. 132 tys. zł netto) – limit 225 tys. zł, cała rata kapitałowa w kosztach
- Duży przebieg obniża wartość rezydualną – realny wykup po 4 latach i 160 tys. km bywa o 10–15 pkt proc. niższy
- Przy najmie długoterminowym przekroczenie limitu kilometrów kosztuje zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy za km
Spis treści
- Czego handlowiec potrzebuje od auta
- Ranking aut dla handlowca w 2026 roku
- Koszt kilometra: porównanie napędów przy 40 tys. km rocznie
- Raty leasingu aut dla handlowców
- Wartość rezydualna przy dużych przebiegach
- Leasing czy najem długoterminowy dla handlowca
- VAT i limit kosztów w autach handlowców
- Ubezpieczenie i GAP przy dużych przebiegach
- Jak wybrać i sfinansować auto dla handlowca – krok po kroku
Dla handlowca, który przejeżdża 30–60 tys. km rocznie, najlepszy samochód w 2026 roku to wygodne kombi lub liftback o niskim koszcie kilometra: kompaktowa lub średnia hybryda przy jeździe mieszanej, duże kombi plug-in przy codziennym ładowaniu albo elektryczne kombi z dużą baterią przy przewidywalnych trasach. O wyborze decydują trzy liczby: koszt paliwa lub energii, limit kosztów (100/150/225 tys. zł) i wartość auta z dużym przebiegiem na koniec umowy.
W tym poradniku znajdziesz ranking aut dla przedstawicieli handlowych, porównanie kosztów napędów przy dużych przebiegach, orientacyjne raty leasingu i wskazówki, kiedy lepiej wybrać najem długoterminowy. Jeśli kompletujesz kilka aut dla działu sprzedaży, doradca leasingowy Avanti Finance zbierze oferty z wielu firm leasingowych dla całej grupy aut.
Czego handlowiec potrzebuje od auta
Auto przedstawiciela to jego biuro. Spędza w nim 2–5 godzin dziennie, więc wady, które w aucie prywatnym są drobnostką, w aucie handlowca stają się kosztem – zmęczeniem, spóźnieniami, wyższymi rachunkami za paliwo. Lista priorytetów wygląda tak:
- Koszt kilometra. Przy 40 tys. km rocznie każdy litr różnicy w spalaniu to ok. 400 l paliwa rocznie.
- Komfort długodystansowy. Dobre fotele z regulacją odcinka lędźwiowego, aktywny tempomat, cicha kabina, sprawna łączność z telefonem.
- Zasięg i szybkie tankowanie lub ładowanie. Handlowiec nie może czekać godzinę na ładowarce między spotkaniami.
- Bagażnik. Próbki, katalogi, stoisko targowe – rozsądne minimum to ok. 500–600 litrów.
- Wizerunek. Auto ma być schludne i nowoczesne, ale nie ostentacyjne – zwłaszcza u klientów z sektora publicznego i rolnictwa.
- Płynność po umowie. Auto z przebiegiem 150–200 tys. km musi dać się sprzedać lub zwrócić bez dużej straty.
Ranking aut dla handlowca w 2026 roku
Ceny to orientacyjne kwoty „od” z cenników i ogólnodostępnych promocji w 2026 r., przeliczone na netto i zaokrąglone. Wszystkie modele są oferowane w polskich salonach.
| Model | Napęd | Cena od (netto, ok.) | Limit / część kapitałowa w kosztach | Najlepszy dla |
|---|---|---|---|---|
| Toyota Corolla Touring Sports | hybryda | 99 000 zł | 100 tys. / ok. 100% | teren regionalny, dużo miast |
| Skoda Octavia Combi 1.5 TSI mHEV | miękka hybryda | 99 000 zł | 100 tys. / ok. 100% | uniwersalny przedstawiciel |
| Skoda Octavia Combi 2.0 TDI | diesel | 103 000 zł | 100 tys. / ok. 97% | autostrady, ponad 50 tys. km/rok |
| Toyota Camry | hybryda | 156 000 zł (cennik) | 100 tys. / ok. 64% | kadra, długie trasy |
| Skoda Superb Combi PHEV | hybryda plug-in | 161 000 zł | 150 tys. / ok. 93% | duże przebiegi z codziennym ładowaniem |
| Hyundai Tucson PHEV | hybryda plug-in | 141 000 zł | 150 tys. / 100% | teren z gorszymi drogami |
| Volkswagen ID.7 Tourer | elektryczny | 132 000 zł (promocja) | 225 tys. / 100% | przewidywalne trasy, ładowanie w domu |
| Tesla Model Y Standard | elektryczny | 150 000 zł | 225 tys. / 100% | trasy wzdłuż sieci szybkich ładowarek |
| Skoda Elroq | elektryczny | 115 000 zł | 225 tys. / 100% | teren do ok. 250 km dziennie |
Klasyczne hybrydy – bezpieczny wybór dla większości
Toyota Corolla Touring Sports (od ok. 122 tys. zł brutto) to auto, które flotowcy znają od lat: niskie spalanie w mieście i na drogach krajowych, prosta obsługa, brak zależności od ładowarek i bardzo dobra wartość odsprzedaży nawet przy dużym przebiegu. Mieści się w limicie 100 tys. zł, więc rata jest w całości kosztem (przy VAT 100%). Toyota Camry to większa i wygodniejsza limuzyna na długie trasy – w cenniku ok. 192 tys. zł brutto, przy czym dealerzy oferowali rabaty sięgające ponad 40 tys. zł. Nawet po rabacie Camry podlega limitowi 100 tys. zł, więc przy cenie ok. 122 tys. zł netto w kosztach znajdzie się ok. 82% części kapitałowej rat.
Skoda Octavia – benzyna, miękka hybryda lub diesel
Skoda Octavia Combi to wciąż jedno z najczęściej wybieranych aut flotowych. Wersja 1.5 TSI mHEV z DSG w wyposażeniu Essence kosztuje od ok. 122 tys. zł brutto, a 2.0 TDI 115 KM od ok. 127 tys. zł brutto (ok. 103 tys. zł netto). Diesel ma sens przede wszystkim dla handlowców jeżdżących ponad 50 tys. km rocznie głównie po autostradach i drogach ekspresowych – w takich warunkach jego spalanie jest bardzo niskie, a moment obrotowy ułatwia jazdę z obciążeniem. Bagażnik Octavii Combi należy do największych w klasie, a dzięki popularności modelu łatwo zebrać kilka ofert – np. leasing Skody przez Avanti Finance.
Duże kombi plug-in – komfort z limitem 150 tys. zł
Skoda Superb Combi PHEV kosztuje od ok. 198 tys. zł brutto (ok. 161 tys. zł netto) i ma zasięg elektryczny, który pozwala przejechać na prądzie typowe trasy dojazdowe i miejskie. Limit 150 tys. zł oznacza, że w kosztach znajdzie się ok. 93% części kapitałowej rat – znacznie więcej niż przy spalinowym aucie w tej samej cenie. Warunek: hybryda plug-in ma sens tylko wtedy, gdy handlowiec ładuje ją codziennie. Bez ładowania jeździ cięższym autem z silnikiem benzynowym, a oszczędności znikają. Hyundai Tucson PHEV (od ok. 174 tys. zł brutto) to alternatywa dla osób, które potrzebują SUV-a, np. dojeżdżając do klientów na terenach wiejskich. Więcej w artykule hybryda plug-in w firmie.
Elektryki – dla handlowca z planem ładowania
Volkswagen ID.7 Tourer w promocji od ok. 162 tys. zł brutto to elektryczne kombi z dużym bagażnikiem i komfortem typowym dla klasy średniej. Wersje z większą baterią oferują zasięg odpowiedni na trasy po kilkaset kilometrów, ale są droższe – nadal jednak mieszczą się w limicie 225 tys. zł. Tesla Model Y Standard (ok. 185 tys. zł brutto) ma przewagę w postaci sieci Superchargerów i planera tras, który uwzględnia ładowanie. Skoda Elroq (od ok. 142 tys. zł brutto) w podstawowej wersji sprawdzi się u handlowca obsługującego teren w promieniu ok. 100–120 km od domu. Szerzej o elektrykach: samochody elektryczne w leasingu.
Koszt kilometra: porównanie napędów przy 40 tys. km rocznie
Poniższe zestawienie ma charakter poglądowy – pokazuje, jak zmienia się koszt energii przy dużym przebiegu. Ceny paliwa i energii przyjęto okrągło: benzyna ok. 6 zł/l, olej napędowy ok. 6 zł/l, energia w domu ok. 1 zł/kWh, na szybkiej ładowarce ok. 2,5 zł/kWh (brutto). Twoje wartości mogą się różnić.
| Napęd | Założone zużycie (trasa mieszana) | Koszt energii na 100 km (brutto) | Rocznie przy 40 tys. km (brutto) |
|---|---|---|---|
| Benzyna (kompakt) | 7 l | ok. 42 zł | ok. 16 800 zł |
| Hybryda (kompakt) | 5 l | ok. 30 zł | ok. 12 000 zł |
| Diesel (kompakt) | 5,5 l | ok. 33 zł | ok. 13 200 zł |
| Plug-in (50% km na prądzie) | 3 l + 10 kWh | ok. 28 zł | ok. 11 200 zł |
| Elektryk (70% ładowania w domu) | 18 kWh | ok. 26 zł | ok. 10 400 zł |
Wnioski: przy dużych przebiegach różnice w kosztach energii sięgają kilku tysięcy złotych rocznie, ale nie są tak duże, jak sugerują reklamy – zwłaszcza gdy elektryk często korzysta z szybkich ładowarek, a plug-in nie jest ładowany. Dlatego przy wyborze auta dla handlowca liczy się całkowity koszt, w tym rata, limit kosztów i utrata wartości. Pamiętaj też, że przy użytku mieszanym koszty eksploatacji rozliczasz w 75%, a VAT od paliwa odliczasz w 50% – szczegóły w artykule koszty eksploatacji auta w firmie.
Raty leasingu aut dla handlowców
Orientacyjne raty netto przy oprocentowaniu ok. 8% rocznie, 10% wpłaty i okresie 48 miesięcy. Przy dużym przebiegu leasingodawca zwykle akceptuje niższy wykup, dlatego podajemy też wariant z wykupem 1%.
| Przykładowe auto | Wartość netto | Wykup 20% | Wykup 1% |
|---|---|---|---|
| Corolla TS / Octavia Combi mHEV | 100 000 zł | ok. 1 840 zł | ok. 2 180 zł |
| ID.7 Tourer (promocja) / Camry po rabacie | 130 000 zł | ok. 2 400 zł | ok. 2 830 zł |
| Tucson PHEV / Tesla Model Y | 150 000 zł | ok. 2 760 zł | ok. 3 270 zł |
| Superb Combi PHEV | 160 000 zł | ok. 2 950 zł | ok. 3 490 zł |
To wyliczenia orientacyjne. Konkretne warunki zależą od firmy, modelu, promocji i oceny leasingodawcy.
Kalkulator raty leasingu samochodu
Szacunkowa rata netto
0 zł
brutto 0 zł · VAT do odliczenia 0 zł/mies.
- Wpłata netto
- 0 zł
- Wykup netto
- 0 zł
- Suma opłat netto
- 0 zł
- Koszt całkowity
- 0%
100% części kapitałowej raty w kosztach
Założenia: oprocentowanie 7,9% rocznie, raty równe, bez ubezpieczenia. Wynik orientacyjny – wiążącą ofertę przygotuje leasingodawca.
Wartość rezydualna przy dużych przebiegach
To najczęściej pomijany element kalkulacji. Auto, które po 4 latach ma 60 tys. km, i to samo auto z przebiegiem 200 tys. km to dwa różne produkty na rynku wtórnym. Przy dużych przebiegach:
- Ustaw realistyczny wykup. Przy 40–50 tys. km rocznie wykup 1–10% jest zwykle bezpieczniejszy niż 20–30%. Rata będzie wyższa, ale nie przepłacisz za auto na koniec umowy.
- Wybieraj modele cenione z przebiegiem. Hybrydy Toyoty i popularne kombi Skody sprzedają się dobrze nawet z dużym licznikiem, bo kupujący ufają ich trwałości.
- Elektryki – ostrożnie. Duży przebieg i obawy o kondycję baterii mogą mocno obniżyć cenę elektryka na rynku wtórnym. Rozważ krótszą umowę, niski wykup albo najem.
- Myśl o sprzedaży. Jeśli po umowie chcesz sprzedać auto prywatnie, pamiętaj, że sprzedaż auta wykupionego z leasingu operacyjnego do majątku prywatnego przed upływem 6 lat może oznaczać przychód w firmie – szczegóły w artykule sprzedaż auta po wykupie z leasingu.
Mechanizm zależności między wykupem a ratą opisujemy dokładnie w poradniku wartość rezydualna a rata.
Leasing czy najem długoterminowy dla handlowca
Najem długoterminowy jest popularny we flotach handlowców, bo zawiera serwis, opony, assistance i przenosi ryzyko wartości auta na wynajmującego. Jego słabością jest limit kilometrów – przekroczenie kosztuje zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy za każdy kilometr, a przy handlowcach przebiegi często rosną w trakcie umowy. Leasing nie ma limitu kilometrów, daje możliwość wykupu i zwykle niższy koszt całkowity przy dłuższym użytkowaniu, ale ryzyko spadku wartości i organizację serwisu bierzesz na siebie.
Kiedy leasing
- Przebieg trudny do przewidzenia lub powyżej 50 tys. km rocznie
- Chcesz auto wykupić i używać dłużej
- Wybierasz popularny model z dobrą wartością rezydualną
Kiedy najem
- Przebieg przewidywalny i stały
- Elektryk o niepewnej wartości po umowie
- Chcesz jednej, stałej opłaty z serwisem i oponami
Porównanie obu form znajdziesz w przewodniku najem długoterminowy czy leasing, a ofertę najmu przygotujesz w dziale najmu długoterminowego Avanti Finance.
VAT i limit kosztów w autach handlowców
Jeżeli auto służy wyłącznie do pracy, firma może odliczyć 100% VAT od rat, paliwa i eksploatacji. Warunki: zgłoszenie VAT-26 w ciągu 7 dni od pierwszego wydatku, ewidencja przebiegu i regulamin wykluczający użytek prywatny. W praktyce wielu handlowców używa aut także prywatnie (dojazd do domu bywa problematyczny przy interpretacji), wtedy obowiązuje 50% VAT i 75% kosztów eksploatacji w podatku dochodowym. Przy VAT 50% wartość auta do limitu powiększasz o nieodliczoną połowę VAT – auto za 100 tys. zł netto ma wtedy wartość 111,5 tys. zł i w kosztach znajdzie się ok. 90% części kapitałowej rat. Szczegóły: VAT-26 i ewidencja przebiegu.
Ubezpieczenie i GAP przy dużych przebiegach
Handlowiec spędza na drodze kilkakrotnie więcej czasu niż przeciętny kierowca, więc statystycznie częściej uczestniczy w kolizjach. Przy szkodzie całkowitej lub kradzieży odszkodowanie z AC odpowiada wartości rynkowej auta z dnia szkody – a ta przy dużym przebiegu spada szybciej niż w autach jeżdżących mało. Luka między odszkodowaniem a saldem leasingu bywa przez to wyjątkowo duża.
Ochronę zapewnia GAP dla firm – w wariancie fakturowym pokrywa różnicę do ceny z faktury zakupu, więc po szkodzie handlowiec szybko wraca do pracy w nowym aucie. Przy elektrykach i plug-inach, które szybciej tracą na wartości, warto to rozważyć szczególnie. Z kodem Avanti1 zapłacisz o 10% mniej. Więcej o tym w przewodniku ubezpieczenie GAP w leasingu.
Jak wybrać i sfinansować auto dla handlowca – krok po kroku
- Policz realny roczny przebieg i udział tras autostradowych, miejskich i regionalnych.
- Sprawdź, czy handlowiec ma gdzie ładować auto w nocy – to rozstrzyga o sensie PHEV i elektryka.
- Wybierz 2–3 modele i sprawdź ich limit kosztów (100/150/225 tys. zł) oraz cenę z potrzebnym wyposażeniem.
- Poproś o oferty leasingu i najmu w identycznych parametrach – ta sama wpłata, okres i wykup lub limit kilometrów.
- Porównaj koszt całkowity: suma rat, wykup lub opłaty za nadprzebieg, ubezpieczenie z GAP i koszt energii.
W Avanti Finance od 2014 r. pomagamy firmom finansować auta dla handlowców w całej Polsce – umowę podpiszesz elektronicznie lub z kurierem, a za pośrednictwo nie płacisz, bo wynagrodzenie brokera pokrywa leasingodawca, który też podejmuje decyzję o finansowaniu. Jeśli masz już ofertę od dealera, porównaj ją z ofertami Avanti Finance. Kontakt: tel. 12 346 52 15, biuro@avanti-finance.pl. Szerszy ranking modeli znajdziesz w artykule jaki samochód do firmy w 2026 roku, a porównanie nadwozi w tekście SUV czy kombi do firmy.
Najczęstsze pytania
Jaki samochód dla przedstawiciela handlowego jest najlepszy?
Najczęściej sprawdza się kombi lub liftback klasy kompaktowej lub średniej z oszczędnym napędem: hybryda przy jeździe mieszanej, hybryda plug-in przy codziennym ładowaniu albo elektryk z dużą baterią przy przewidywalnych trasach. Liczy się koszt kilometra, komfort foteli, cicha kabina i duży bagażnik na próbki i materiały.
Hybryda czy diesel dla handlowca jeżdżącego 50 tys. km rocznie?
Przy dominacji autostrad diesel nadal bywa konkurencyjny pod względem spalania, ale jego oferta w autach osobowych szybko się kurczy, a wartość odsprzedaży spada. Hybryda wygrywa przy jeździe mieszanej z miastem i drogami krajowymi. Oba napędy mają ten sam limit kosztów 100 tys. zł.
Czy elektryk nadaje się dla handlowca?
Tak, jeśli auto ma realny zasięg autostradowy rzędu 350–450 km, ładujesz je w nocy w domu lub firmie, a trasy przebiegają wzdłuż sieci szybkich ładowarek. Elektryczne kombi, takie jak Volkswagen ID.7 Tourer, łączą duży bagażnik z limitem kosztów 225 tys. zł. Przy codziennych trasach powyżej 500 km i braku planu ładowania lepszym wyborem jest hybryda.
Leasing czy najem długoterminowy przy dużych przebiegach?
Najem długoterminowy zawiera serwis, opony i przenosi ryzyko wartości auta na wynajmującego, ale ma limit kilometrów, za którego przekroczenie płacisz dodatkowo. Leasing nie ogranicza przebiegu, ale ryzyko spadku wartości ponosisz Ty. Przy przebiegach powyżej 50 tys. km rocznie leasing z niskim wykupem często wychodzi korzystniej.
Jak duży przebieg wpływa na ratę leasingu?
W leasingu klasycznym przebieg wpływa pośrednio – przez wysokość wykupu, jaką zaakceptuje leasingodawca. Przy aucie, które po 4 latach będzie miało 200 tys. km, rozsądny jest niższy wykup, co oznacza wyższą ratę. W najmie długoterminowym przebieg jest wprost parametrem kalkulacji raty.
Czy auto handlowca może mieć 100% VAT?
Tak, jeśli samochód jest używany wyłącznie do działalności, firma złoży VAT-26 w ciągu 7 dni od pierwszego wydatku, prowadzi ewidencję przebiegu i ma regulamin użytkowania wykluczający jazdy prywatne. Jeśli handlowiec używa auta także prywatnie, odliczysz 50% VAT.
Ile kosztuje miesięcznie leasing auta dla handlowca?
Orientacyjnie, przy oprocentowaniu ok. 8%, 10% wpłaty i 48 miesiącach, auto za 130 tys. zł netto z wykupem 20% kosztuje ok. 2 400 zł netto miesięcznie, a auto za 160 tys. zł netto ok. 2 950 zł netto. Przy dużym przebiegu i niższym wykupie rata będzie wyższa.
Jaki bagażnik potrzebuje handlowiec?
Dla przedstawiciela z próbkami, katalogami i stoiskiem targowym rozsądne minimum to ok. 500–600 litrów. Kompaktowe kombi oferują zwykle ok. 600 litrów, duże kombi klasy średniej znacznie więcej. W hybrydach plug-in bateria potrafi zabrać część przestrzeni – sprawdź pojemność konkretnej wersji.
Czy przy aucie flotowym dla handlowca warto mieć GAP?
Tak, bo auta z dużym przebiegiem szybciej tracą wartość rynkową, a odszkodowanie z AC po szkodzie całkowitej jest liczone od wartości rynkowej z dnia szkody. Luka między tym odszkodowaniem a saldem leasingu jest przez to większa niż w autach jeżdżących mało. GAP fakturowy pozwala ją pokryć.
Ile powinien kosztować kilometr auta służbowego?
Całkowity koszt kilometra obejmuje utratę wartości, finansowanie, paliwo lub energię, opony, serwis i ubezpieczenie. Dla kompaktowej hybrydy przy 40 tys. km rocznie to zwykle kilkadziesiąt groszy netto. Najwięcej waży utrata wartości, dlatego model dobrze trzymający cenę może być tańszy niż auto oszczędniejsze w spalaniu.